PUC – bezprzewodowe MIDI w dowolnym urządzeniu

PUCWielu z was ma zapewne w swoich domach stare syntezatory, zabawkowe keyboardy lub inne podobne wiekowe, urządzenia MIDI. Mimo iż w codziennej pracy zostały one zastąpione przez małe, kompaktowe urządzenia USB, nie wyrzucamy ich, bo jak wyrzucić taki cud minionej epoki z którym wiąże się tyle wspomnień? Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, iż w momencie w którym zapragniemy nagle poczuć „wspomnień czar” okazuje się że… nasz super nowoczesny set-up nie ma już w ogóle możliwości podłączenia tradycyjnego, 5-pinowego kabla MIDI. Najprostszym wyjściem z takiej sytuacji jest zakup dedykowanego interface’u MIDI-USB, co dodaje do całego równania kolejny zestaw kabli. Z pomocą przychodzi PUC, bezprzewodowy interface MIDI-WiFi.

Mimo iż producent, firma Zivix, reklamuje PUC jako produkt skierowany głównie do posiadaczy tabletów firmy Apple, jego możliwości są dużo większe. Potrafi on bowiem wysyłać komunikaty MIDI do i z każdego urządzenia wyposażonego w tradycyjne 5-pinowe złącze, korzystając z bezprzewodowej sieci WiFi. Dzięki bateryjnemu zasilaniu (istnieje również możliwość zasilania przez USB) możemy ograniczyć ilość kabli do jednej sztuki, łączącej PUC z naszym urządzeniem MIDI, co czyni go naprawdę świetnym rozwiązaniem dla muzyków ceniących sobie prostotę i mobilność.

W chwili gdy pisze te słowa projekt ten zebrał już niemal 7 z 50 tysięcy dolarów potrzebnych na jego sfinansowanie w serwisie Indiegogo. Do końca zbiórki zostało jeszcze równo 30 dni. Jeśli uda się zebrać wymaganą kwotę, przewidywana cena sprzedaży wynosić będzie 129 dolarów. Obecnie można nabyć go taniej, w różnych wariantach wsparcia projektu (najniższa cena to $69 + koszty wysyłki).

[Aktualizacja 27.09.2013]

Twórcy PUC’a umieścili w sieci nagranie porównujące poziom latencji który osiąga ich projekt z bardziej tradycyjnymi, przewodowymi rozwiązaniami.