Propellerhead Software zmienia nazwę na Reason Studios i zapowiada Reason 11

Propellerhead Software to szwedzka firma założona w 1994 roku, znana przede wszystkim za sprawą programów z serii Reason. Dziś ogłosiła ona oficjalnie, iż zmienia nazwę na Reason Studios. Pierwszym produktem wydanym pod nowym szyldem będzie zaś kolejna odsłona ich flagowego DAW – Reason 11.

Najciekawszą nowością wprowadzona w Reason 11 będzie dołączona do niego wtyczka Reason Rack Plugin, pozwalająca korzystać z jego pokładowych instrumentów i efektów (które od dawna stanowią jedną z najmocniejszych stron tej serii) wewnątrz innych programów typu DAW. Dzięki temu użytkownicy, którym program ten nigdy nie przypadł do gustu, będą mogli wykorzystać znajdujące się na jego wyposażeniu narzędzia w bardziej odpowiadającym im środowisku. Oczywiście wcześniej podobny efekt można było uzyskać używając ReWire, jednak takie rozwiązanie mocniej obciążało komputer, a ze względu na wolne tempo rozwoju i aktualizacji nie zawsze działało poprawnie na nowszych systemach operacyjnych.

Sam Reason 11 nie wprowadza jednak zbyt wielu zmian w stosunku do poprzedniej edycji, a jedynie szereg mniejszych usprawnień. Wśród nowych funkcji znajdziemy m.in. „zakrzywianie” automatyzacji, tworzenie crossfade’ów między ścieżkami audio, możliwość niezależnego regulowania rozmiaru podglądu ścieżek oraz nowe opcje związane z edycją klipów MIDI. Reason 11 dodaje też pięć nowych pokładowych efektów (w tym trzy będące w rzeczywistości samodzielnymi wersjami narzędzi wbudowanych w mikser) oraz jeden nowy instrument dostępny w postaci rozszerzenia Rack Extension (dołączony tylko do najdroższej wersji programu, ale dostępny również do nabycia oddzielnie).

Premierę programu Reason 11 zaplanowano na 25 września. Będzie on dostępny w trzech wersjach, Reason Intro, Reason i Reason Suite, różniących się między sobą przede wszystkim liczbą dołączonych instrumentów i efektów, kosztujących odpowiednio 79, 349 i 549 euro (posiadacze starszych edycji programu Reason otrzymają oczywiście zniżkę). Każdy kto kupił program Reason 10 po 1 sierpnia 2019 roku otrzyma aktualizację do wersji 11 za darmo. Więcej informacji na temat programu Reason 11 znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.