Producenci oprogramowania muzycznego udostępniają za darmo swoje aplikacje, by pomóc osobom z krajów dotkniętych koronawirusem

Epidemia koronawirusa zmusiła wiele osób do pozostania w domach. By umilić nam ten okres izolacji, wiele firm z szeroko pojętej branży muzycznej postanowiło udostępnić za darmo swoje aplikacje. Poniżej znajdziecie krótki przegląd programów muzycznych, których ceny zostały tymczasowo obniżone do zera.

Korg iKaossilator (iOS, Android)

W 2007 roku firma Korg wypuściła na rynek Kaossilator – kompaktowy elektroniczny instrument muzyczny, obsługiwany za pomocą panelu dotykowego. Mimo iż nie oferował on zbyt wielkich możliwości, to jednak nietypowy (jak na tamte czasy) sposób obsługi oraz to, że korzystanie z niego było najzwyczajniej w świecie dobrą zabawą, sprawiło, że zyskał on sporą popularność. iKaossilator to wirtualna wersja tego urządzenia, wzbogacona o wiele nowych funkcji i dodatków.

Korg iKaossilator w wersji dla iOS dostępny jest do pobrania z App Store, zaś wersję dla Androida można pobrać z Google Play. Warto jednak mieć na uwadze, że o ile wersja dla iOS będzie dostępna za darmo do 31 marca, promocja na wersję dla Androida trwa tylko do 20 marca.

Minimoog Model D (iOS)

Minimoog Model D to instrument, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać fanom syntezatorów. Wypuszczony na rynek w latach siedemdziesiątych dzięki stosunkowo niskiej cenie, niewielkich rozmiarach i sporych możliwościach w zakresie kreowania brzmienia, szybko stał się najpopularniejszym syntezatorem tamtego okresu, zapisując się złotymi zgłoskami nie tylko w historii szeroko pojętej muzyki elektronicznej, ale też rocka i popu. Jego wirtualna wersja dostępna na urządzeniach z systemem iOS stara się możliwie wiernie naśladować pierwowzór, dodając jednak kilka niedostępnych w nim funkcji, takich jak możliwość zapisywania presetów czy tryb polifoniczny.

Minimoog Model D dostępny jest do pobrania za darmo z App Store. Nie wiadomo, do kiedy będzie trwała ta promocja.

Voltage Modular Nucleus (Windows, macOS)

Voltage Modular to wirtualny syntezator modularny od Cherry Audio. Wersja Nucleus oferuje użytkownikom 22 różne moduły, z których może zbudować własny instrument łącząc je ze sobą w różnych kombinacjach. Na wyposażeniu programu znajdziemy też kolekcję gotowych presetów.

By móc pobrać za darmo wtyczkę Voltage Modular należy podać swój adres e-mail na oficjalnej stronie firmy Cherry Audio. Nie wiadomo, do kiedy będzie trwała ta promocja.

Waves OneKnob Wetter (Windows, macOS)

Waves OneKnob Wetter to ekstremalnie prosty i minimalistyczny pogłos, obsługiwany w całości za pomocą jednego pokrętła. Nie jest to więc zbyt wyrafinowane narzędzie i raczej ciężko wyobrazić sobie korzystanie z niego podczas poważnej pracy. Wtyczka ta może jednak okazać się przydatna np. gdy tworzymy dopiero szkic utworu i chcemy szybko dodać nieco pogłosu bez zastanawiania się nad ustawieniami.

Wtyczka Waves OneKnob Wetter dostępna jest do pobrania za darmo z oficjalnej strony firmy Waves. Promocja będzie trwać do 27 marca.

SynthMaster One (iOS)

SynthMaster One to całkiem rozbudowany wirtualny syntezator, generujący dźwięk metodą syntezy tablicowej. Na jego wyposażeniu znajdziemy też wbudowany sekwencer i arpeggiator. SynthMaster One może działać jako samodzielna aplikacja lub wtyczka AU w kompatybilnym programie DAW.

SynthMaster One dostępny jest do pobrania za darmo z App Store. Promocja trwać będzie do pierwszego kwietnia.

iOptigan (iOS)

W roku 1971 firma Mattel, znana głównie z produkcji zabawek, wypuściła na rynek nietuzinkowe urządzenie o nazwie Optigan. Był to elektroniczny instrument klawiszowy, potrafiący odtwarzać pętle oraz próbki brzmień zapisane na dwunastocalowych celuloidowych dyskach. iOptigan to wirtualna wersja tego instrumentu przeznaczona dla urządzeń z systemem iOS.

iOptigan dostępny jest do pobrania za darmo z App Store. Promocja trwać będzie do 21 marca.

Cockos Reaper 6 (Windows, macOS, Linux)

Reaper 6 to całkiem popularny program typu DAW, ceniony przez użytkowników przede wszystkim za prostotę obsługi i niskie wymagania sprzętowe. Odpowiedzialna za niego firma Cockos zdecydowała się udostępnić wszystkim zainteresowanym tymczasową licencję na jego użytkowanie, ważną do 30 czerwca 2020 roku.

By móc skorzystać z darmowej tymczasowej wersji programu Reaper 6 należy najpierw pobrać go z oficjalnej strony firmy Cockos, a następnie aktywować tymczasową licencję zgodnie z instrukcjami dostępnymi tutaj.

Inne darmowe aplikacje muzyczne

Powyższa lista obejmuje aplikacje, które normalnie są płatne, lecz ich producenci zdecydowali się udostępnić je za darmo tymczasowo, by pomóc osobom z krajów dotkniętych epidemią koronawirusa. W sieci można jednak znaleźć także wiele innych darmowych programów i wtyczek, których testowanie i poznawanie będzie świetnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu podczas przymusowej izolacji. Polecam sprawdzić tag darmowe na naszej stronie, w którym znajdziecie sporą listę artykułów poświęconych tego typu aplikacjom.