Avid zapowiada Pro Tools First – nowe, darmowe wcielenie jednego z najpopularniejszych DAW

Pro Tools FirstMimo iż program Pro Tools nadal pozostaje standardem w niektórych dziedzinach produkcji muzycznej (np. udźwiękowienie w filmach i reklamach telewizyjnych) to jednak nie da się ukryć, że nie cieszy się on już tak ogromną popularnością jak jeszcze kilka(naście) lat temu. Wszystko wskazuje jednak na to, że firma Avid zamierza już niedługo rozpocząć walkę o nowe pokolenie potencjalnych nabywców. Główną przynętą na nowych użytkowników ma być Pro Tools First – nowe, odchudzone wcielenie programu dostępne całkowicie za darmo.

Pro Tools First odda w ręce użytkownika interface oraz większość najważniejszych narzędzi znanych z „pełnowymiarowej” wersji programu. Każda sesja będzie mogła składać się z 16 ścieżek audio oraz takiej samej liczby ścieżek Instruments, MIDI i Aux (darmowa wersja nie obsługuje ścieżek Video). Oprogramowanie wyposażone będzie w pakiet ponad dwudziestu wtyczek, wśród których najciekawiej prezentuje się Xpand!2 – rozbudowany wirtualny instrument od Air Music Technology. Darmowa wersja zostanie też wyposażona w system Avid Cloud Collaboration, pozwalający na internetową współpracę nie tylko z innymi użytkownikami Pro Tools First, ale też z posiadaczami płatnej wersji programu.

Niestety, aby nie było zbyt łatwo wszystkie te obiecujące funkcje równoważone będą przez dość radykalne ograniczenia. Tym, które wzbudza najwięcej poruszenia wśród internautów, jest konieczność zapisywania projektów w chmurze, na serwerach firmy Avid, co oznacza, że bez dostępu do internetu będziemy mogli otworzyć jedynie ostatni projekt nad którym pracowaliśmy. Jakby tego było mało, w darmowej wersji będziemy mieli możliwość zapisania maksymalnie trzech projektów (większa ilość będzie możliwa do odblokowania za pośrednictwem mikropłatności). Podczas pracy z darmową wersją będziemy mogli skorzystać jedynie z wtyczek i rozszerzeń zakupionych w internetowym sklepie firmy Avid.Wszystko wskazuje też na to, że program nie będzie umożliwiał otwierania projektów stworzonych w innych wersjach i vice versa – inne wersje nie będą mogły otwierać projektów stworzonych w Pro Tools First.

Niestety, nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie Pro Tools First zostanie udostępniony do pobrania dla szerszego grona użytkowników. Więcej szczegółów na jego temat znajdziecie pod tym linkiem, natomiast porównanie wszystkich wersji jest dostępne tutaj. Warto też pamiętać o tym, że Pro Tools First nie jest pierwszą wersją oprogramowania Pro Tools dostępną do pobrania za darmo. Piętnaście lat temu na rynku pojawił się program Pro Tools Free, również będący mocno ograniczoną (pod wieloma względami bardziej niż First) wersją „dużego” Proo Tools.