Pro Tools 12 już dostępne do kupienia (a także do „wynajęcia”)

Pro Tools 12Program Pro Tools swego czasu dumnie nosił koronę najpopularniejszej aplikacji typu DAW. Nie da się jednak ukryć, iż w ostatnich latach jego sława została mocno przyćmiona przez nieco młodszą konkurencję (chociaż w niektórych dziedzinach produkcji muzycznej nadal pozostaje on numerem jeden). Jakiś czas temu firma Avid postanowiła przekonać do swojego programu nowe pokolenie użytkowników, prezentując światu jego odchudzoną, darmową wersję – Pro Tools First. Teraz zaś okazało się, że był to zaledwie przedsmak przed najnowszą odsłoną „pełnowymiarowego” wcielenia programu.

Co ciekawe wszystko wskazuje na to, że twórcy „dwunastki” postanowili tym razem skoncentrować się na społecznościowej stronie korzystania z programu. Większość elementów wprowadzonych bądź usprawnionych w nowej wersji dotyczy bowiem możliwości współpracy z innymi użytkownikami za pośrednictwem internetu. Znajdziemy tu więc Avid Cloud Collaboration – czyli zestaw narzędzi pozwalających kilku osobom współpracować przy jednym projekcie, Avid Marketplace – pozwalające kupować wtyczki bezpośrednio z poziomu programu oraz Avid Artist Community – pozwalające wyszukiwać muzyków zainteresowanych współpracą, dzielić się swoją twórczością z innymi użytkownikami Pro Tools 12, a w przyszłości także najprawdopodobniej sprzedawać w ten sposób np. pojedyncze ścieżki czy sample.

Ciekawą nowością jest również model dystrybucji na który tym razem zdecydowała się firma Avid. Oprócz możliwości nabycia pełnej wersji programu za kwotę $899 będziemy mogli też zdecydować się na „wynajęcie” go na określony okres czasu. Opłata za wykupienie licencji na miesiąc użytkowania programu wynosi $29.99, natomiast wykupując licencję na rok zapłacimy za nią $299. Warto też zaznaczyć, że wspomniana wcześniej „dożywotnia” licencja obejmuje jedynie dwanaście miesięcy darmowego wsparcia technicznego, aktualizacji i upgrade’ów. Po tym czasie będziemy zaś mogli wykupić tzw. Upgrade Plan, kosztujący $199 za rok. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie ma zarówno swoje dobre jak i złe strony, jednak nie wydaje mi się by przysporzyło ono programowi Pro Tools wielu nowych zwolenników. Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie firmy AVID.