PreSonus zapowiada nową wersję kontrolera FaderPort

FaderPort to najmniejszy z popularnej rodziny kontrolerów firmy PreSonus, służących do obsługi programów typu DAW. Niedawno zaprezentowała ona jego nową, odświeżoną i lekko zmodyfikowaną wersję.

Nowy model będzie nazywał się po prostu FaderPort, natomiast jego starsza wersja zmieni nazwę na FaderPort Classic. Podobnie jak w przypadku poprzednika, najważniejszym elementem nowego FaderPorta będzie zmotoryzowany, rozpoznający dotyk fader o długości 10 cm. Obok niego znalazło się miejsce dla zestawu 24 przycisków funkcyjnych oraz sporego enkodera (znacznie większego od tego z poprzedniego modelu). Elementy te zostały rozłożone identycznie jak w modelach FaderPort 8 i 16, z których nowy FaderPort zapożyczył też kolorystykę. Oznacza to, że w nowym modelu poszczególne sekcje są wyraźniej oddzielone, niż w przypadku jego poprzednika, a przyciski sekcji transportu są większe od pozostałych i mają inny kształt.

Kontroler FaderPort oferuje oficjalne wsparcie dla programów Studio One, Pro Tools, Logic, Cubase, Nuendo i Ableton. W aplikacjach tych jego poszczególne elementy są automatycznie przypisywane do takich funkcji jak obsługa miksera i sekcji transportu, nawigacja wewnątrz programu oraz cofanie i przywracanie zmian. Może on też współpracować z wszystkimi programami obsługującymi standard MCU (takimi jak np. Reason, Bitwig Studio czy Reaper), jednak producent nie gwarantuje, że wszystkie funkcje będą działać wtedy poprawnie. Kontroler jest też w stanie wysyłać komunikaty MIDI (choć w materiałach prasowych i instrukcji obsługi znajdziemy bardzo mało informacji na ten temat), dzięki czemu użytkownicy mogą samodzielnie zmapować go do dowolnego kompatybilnego programu.

Kontroler FaderPort trafi do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych tygodni. Cena sugerowana przez producenta wynosi $199,95. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy PreSonus.