ATOM – nowy kontroler firmy PreSonus

Firma PreSonus, znana m.in. z produkcji interfejsów audio, mikserów, monitorów studyjnych i oprogramowania muzycznego, zaprezentowała niedawno swój pierwszy kontroler wyposażony w pady, noszący nazwę ATOM.

ATOM to proste, kompaktowe urządzenie, przeznaczone do sterowania wirtualnymi instrumentami oraz różnymi funkcjami programu PreSonus Studio One, takimi jak obsługa sekcji transportu, ustawianie tempa, wybieranie wirtualnych instrumentów z biblioteki i zmienianie ich presetów, nagrywanie i edycja ścieżek MIDI czy nawigacja (można go też samodzielnie zmapować do dowolnego programu DAW kompatybilnego ze standardem MIDI). Na jego wyposażeniu znajdziemy szesnaście padów z kolorowym podświetleniem, czułych na siłę uderzenia i nacisku, cztery duże enkodery oraz dwadzieścia przycisków funkcyjnych. Pady mogą działać w trzech trybach: MIDI Keyboard (pady wysyłają po prostu przypisane do nich komunikaty Note On), Full Velocity (to samo, z tym że niezależnie od siły uderzenia parametr velocity ma zawsze maksymalną wartość) oraz Note Repeat (przytrzymanie pada powoduje rytmiczne powtarzanie przypisanego do niego komunikatu MIDI zgodnie z wybranymi parametrami). W pamięci urządzenia można zapisać 8 banków ustawień.

ATOM trafi do sprzedaży już w październiku. Cena sugerowana przez producenta wynosi 149 USD. W zestawie z urządzeniem znajdziemy też program Studio One Artist oraz pakiet sampli of firmy MVP Loops. Więcej informacji na temat tego kontrolera znajdziecie na oficjalnej stronie firmy PreSonus.