Pipes – obiecujący sprzętowy sampler z Kickstartera

Firma Synesthesia uruchomiła niedawno zbiórkę funduszy na platformie Kickstarter, mającą na celu sfinansowanie produkcji ich pierwszego projektu – sprzętowego samplera o nazwie Pipes.

Wspomniany instrument będzie miał postać niewielkiej białej skrzynki, na której górnym panelu znajdziemy siedmiocalowy ekran dotykowy i sporych rozmiarów enkoder. Z tyłu urządzenia umieszczono zaś zarówno dwa pięcio-pinowe złącza MIDI (In i Out) jak i trzy złącza USB (pozwalające podłączyć nie tylko kontrolery MIDI-USB, ale też np. zewnętrzną pamięć, dodatkowy interfejs MIDI lub klawiaturę i mysz, w celu łatwiejszej edycji bibliotek sampli znajdujących się w pamięci urządzenia), a także złącze słuchawkowe, dwa wyjścia master i złącze S/PDIF. Urządzenie będzie dostępne w dwóch wersjach, różniących się między sobą ilością wbudowanej pamięci – 32 lub 128 GB. Pipes będzie sprzedawany z zainstalowaną fabryczną biblioteką brzmień, jednak użytkownicy będą mogli również wgrywać własne próbki w formatach WAV, AIF, MDA, EXS, NKI, SFZ i GIG. Na wyposażeniu instrumentu znajdziemy też wbudowane efekty oraz narzędzia służące do modyfikowania przychodzących komunikatów MIDI (np. arpeggiator czy note repeat). Cechą, która ma dawać Pipes przewagę nad software’owymi samplerami działającymi jako wtyczki w programach DAW, ma być szybkość i płynność działania. Według zapewnień twórców będzie on mógł w mgnieniu oka wczytywać nawet bardzo duże biblioteki, co pozwoli np. natychmiast przełączać się między brzmieniami. Pipes ma też gwarantować opóźnienia nie przekraczające 4 ms.

Pipes aktualnie znajduje się na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy finansowania społecznościowego Kickstarter, która potrwa jeszcze do 14 listopada. W tym czasie można zamówić go w przedsprzedaży (ceny zależne są od wersji i kolejności zamówień, a zaczynają się od 399 USD). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze trafią do nabywców we wrześniu 2019 roku. Więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.