Pioneer przedstawia XDJ-R1

 

fancy_xdj_r1Pioneer to firma, której niezwykle często zdarza się robić dużo szumu wokół produktów które na to nie zasługują (czytaj: są starymi modelami pomalowanymi innym lakierem). W wyniku tych działań większość z potencjalnych klientów tej firmy nauczyła się już podchodzić do tych wszystkich „nowości” z pewną rezerwą. Tym razem mamy jednak do czynienia z tym rzadkim przypadkiem, w którym szum medialny (i odrobina samozachwytu) jest jak najbardziej usprawiedliwiony. Mimo iż XDJ-R1 jest „tylko” rozwinięciem pomysłu znanego z XDJ-Aero to jednak może on naprawdę namieszać w klubach całego świata.

Założenie leżące u podstaw serii tych hybrydowych odtwarzaczy/kontrolerów prezentuje się bardzo prosto: „Dajmy osobom miksującym muzykę w formie cyfrowej dostęp do jak największej ilości nośników jednocześnie”. Cechą charakterystyczną poprzedniego modelu (XDJ-Aero) była możliwość bezprzewodowego „streamowania” muzyki z telefonów i tabletów. XDJ-R1 porzuca tą opcję (którą większość z użytkowników uznała zresztą za niezbyt przydatną) na rzecz nieco bardziej tradycyjnych nośników, czyli płyt CD i pamięci przenośnej USB.

Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie zrezygnowano ze współpracy z telefonami i tabletami. Dzięki współpracy z aplikacją Remotebox (działającej jak na razie tylko z systemem iOS) będziemy mogli wykorzystać je jako dodatkowe dotykowe panele zwiększające możliwości naszego odtwarzacza. Pozwolą nam one nie tylko na przeglądanie utworów zawartych na wybranym nośniku, ale też na obsługę efektów, pętli i samplera. W przypadku gdy z jakiegoś powodu zechcemy oddalić się od odtwarzacza, aplikacja Remotebox pozwoli nam również na obsługę podstawowych funkcji miksera.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać XDJ-R1 jako rozbudowany kontroler MIDI. Urządzenie będzie sprzedawane w zestawie ze specjalną edycją programu Virtual DJ, w której interface graficzny zostanie przerobiony tak, by jak najlepiej odzwierciedlać panel kontrolera. Urządzenie posiada wbudowany interface audio z pełnym zestawem wejść i wyjść i może działać również jako samodzielny mikser.

Podsumowując: XDJ-R1 to urządzenie które z pewnością idealnie sprawdzi się jako odtwarzacz zamontowany na stałe w klubach, gdyż będą mogli z niego z powodzeniem korzystać wszyscy DJ pracujący z muzyką w formie cyfrowej, niezależnie od tego czy korzystają z płyt, pamięci przenośnej, czy oprogramowania i laptopa (a także tradycyjnego winyla, przez gramofony podłączone do wejść Phono, chociaż nie nazwałbym tego szczytem wygody).

XDJ-R1 do sprzedaży trafi w czerwcu tego roku a jego cena wynosić będzie najprawdopodobniej 999 euro. Więcej informacji na oficjalnej stronie produktu.