Pioneer DJ prezentuje Rekordbox 6.0

Program Rekordbox początkowo służył wyłącznie do katalogowania muzyki i przygotowywania jej pod kątem współpracy z odtwarzaczami firmy Pioneer DJ, jednak w roku 2015 został on przekształcony w samodzielną aplikację DJ-ską. Wczoraj zaprezentowano jej najnowszą edycję, oznaczoną numerem 6.0.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną w Rekordbox 6.0 są nowe opcje synchronizacji bibliotek muzycznych między urządzeniami za pośrednictwem chmury. Korzystając z tej funkcji możemy np. dodać do biblioteki nowe utwory lub przygotować nową playlistę korzystając z aplikacji Rekordbox na smartfonie lub domowym komputerze i automatycznie wprowadzić te same zmiany również w bibliotece na laptopie, z którego korzystamy w trakcie występów. Do przechowywania samych plików wykorzystywany jest wtedy serwis Dropbox, natomiast powiązane z nimi dane (punkty cue, historia odtwarzania, playlisty etc.) trzymane są na serwerach firmy Pioneer DJ. Wśród pozostałych nowości wprowadzonych w wersji 6.0 znajdziemy też m.in. wsparcie dla Ableton Link, alternatywny wariant kolorystyczny interfejsu przystosowany do pracy w słońcu, nowy tryb wyświetlania podglądu ścieżek, zaznaczający wysokie, niskie i średnie częstotliwości różnymi kolorami oraz funkcję automatycznego wyszukiwania na dysku zagubionych plików audio.

Nowa wersja aplikacji Rekordbox przynosi też ze sobą zmiany w jej modelu dystrybucji. By zyskać dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez Rekordbox 6.0, w tym wspomnianej wcześniej synchronizacji za pomocą chmury, należy wykupić płatną subskrypcję kosztującą 14,99 USD miesięcznie (9,99 USD jeśli skorzystamy z promocji trwającej do 13 lipca). Osoby z mniejszymi wymaganiami będą jednak mogły skorzystać z tańszego abonamentu, dającego dostęp do najważniejszych funkcji aplikacji DJ-skiej oraz trybu DVS, kosztującego 9,99 USD miesięcznie (6,99 jeśli skorzystamy z promocji). Wszystkie funkcje obejmowane przez ten abonament będą też odblokowywane za darmo, gdy podłączymy do komputera wybrane urządzenia z oferty firmy Pioneer DJ (ich pełną listę możecie znaleźć tutaj), dzięki czemu osoby, które wydały już niemałe pieniądze na sprzęt tej marki, nie będą musiały płacić dodatkowo za możliwość korzystania z powiązanej z nim aplikacji. Rekordbox 6.0 oferuje też darmowy wariant, służący przede wszystkim do zarządzania biblioteką utworów. W trybie tym funkcje aplikacji DJ-skiej są nadal dostępne, jednak można obsługiwać je tylko za pomocą myszy i klawiatury. Więcej informacji na temat aplikacji Rekordbox 6.0 znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.