Pioneer DJ prezentuje DDJ-1000SRT – nowy kontroler dla Serato DJ Pro

Na początku ubiegłego roku firma Pioneer DJ zaprezentowała DDJ-1000 – całkiem rozbudowany kontroler DJ-ski zaprojektowany z myślą o współpracy z programem Rekordbox DJ. Od jakiegoś czasu w sieci krążyły plotki, iż zamierza ona wydać jego nową, zmodyfikowaną wersję, przystosowaną do sterowania programem Serato DJ Pro. Teraz zostały one potwierdzone oficjalnie.

DDJ-1000SRT, bo taką nazwę będzie nosić wspomniane urządzenie, to niemal bliźniacza kopia modelu DDJ-1000. Podobnie jak jego poprzednik oferuje on m.in. duże koła jog z wyświetlaczami pokazującymi informacje na temat aktualnie odtwarzanych utworów, pełnowymiarowe pitch-fadery, szesnaście dużych padów z kolorowym podświetleniem, crossfader typu Magvel Fader (znany m.in. z turntablistycznego miksera DJM-S9), czterokanałową sekcję miksera z własnymi wbudowanymi efektami oraz całkiem rozbudowany interfejs audio, umożliwiający podłączenie kontrolera do dwóch komputerów jednocześnie. Kontroler oferuje też tryb standalone, dzięki któremu może działać jako samodzielny mikser bez podłączania go do komputera. Niestety, zachowuje on też jedną z największych wad poprzednika – brak przycisków i pokręteł do sterowania efektami w oprogramowaniu (wprawdzie w pewnym stopniu rekompensują to wspomniane wcześniej wbudowane efekty, jednak jeśli ktoś woli te znajdujące się na wyposażeniu Serato DJ Pro, może to stanowić problem).

Główne różnice między DDJ-1000SRT a DDJ-1000 sprowadzają się do tego, jak nowy kontroler współpracuje z oprogramowaniem. Podgląd ścieżek wygląda tu nieco inaczej, niż w przypadku starszego modelu. DDJ-1000SRT wyświetla takie informacje jak aktualne tempo, czas odtwarzania, długość ścieżki czy informacje o aktualnych ustawieniach odtwarzacza. Nie pokazuje on jednak podglądów waveformów, które były obecne w starszej wersji współpracującej z Rekordbox DJ. Prawdopodobnie jednak wynika to z ograniczeń programu Serato DJ Pro, a nie samego kontrolera, co oznacza, iż może to zostać poprawione w którejś z przyszłych aktualizacji. Na razie jednak nowy kontroler wypada pod tym względem gorzej od swojego poprzednika. Pozostałe różnice sprowadzają się do zmian w działaniu niektórych przycisków, w tym padów, tak by były one lepiej przystosowane do obsługi różnych elementów programu Serato DJ Pro, takich jak wbudowany sampler czy dodatkowe funkcje z rozszerzeń Pitch 'n Time i Flip.

DDJ-1000SRT został wyceniony przez producenta na 1299 USD. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, jednak powinien on trafić do sprzedaży w niedalekiej przyszłości. W zestawie z kontrolerem otrzymamy oprogramowanie Serato DJ Pro z rozszerzeniem Pitch 'n Time. Urządzenie może też współpracować z rozszerzeniami Flip, DVS i Video, które trzeba dokupić oddzielnie. Pierwszych 5000 nabywców otrzyma je jednak za darmo. Więcej informacji na temat kontrolera DDJ-1000SRT znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Pioneer DJ.