Pioneer prezentuje DDJ-SP1

Pioneer DDJ-SP1Dzisiejszej zapowiedzi Serato DJ 1.5 towarzyszyły również premiery kilku nowych urządzeń współpracujących z tym oprogramowaniem. Najciekawszym i jednocześnie najbardziej przystępnym z nich (zwłaszcza dla kontrolerystów), okazał się bez wątpienia DDJ-SP1 firmy Pioneer.  Jest to średnich rozmiarów kontroler stworzony w celu poszerzenia arsenału użytkowników systemów DVS o bardziej zaawansowane funkcje programu Serato DJ, takie jak sampler, efektor czy Serato Video.

Trzeba przyznać, że projektanci z firmy Pioneer naprawdę postarali się podczas pracy nad tym kontrolerem. Dwie bliźniacze połówki, z których każdą wyposażono w 8 dużych podświetlanych padów, trzy potencjometry dwa enkodery oraz kilkanaście przycisków funkcyjnych w zupełności wystarczą do obsługi takich funkcji programu jak sampler, looper, efektor, SYNC, czy punkty Hot Cue. Wciśnięcie jednego z przycisków pozwala nam również przejść w tryb obsługi wtyczki Serato Video. W środkowej części kontrolera znajdziemy przyciski umożliwiające przypisywanie efektów do wybranych odtwarzaczy, enkoder służący do przeglądania biblioteki i pojedynczy fader odpowiadający domyślnie za poziom sygnału samplera. Kontroler stworzono z myślą o pracy z programem Serato DJ, ale oczywiście będzie istniała możliwość samodzielnego zmapowania go w innym programie obsługującym standard MIDI (w zestawie znajdą się gotowe mapowania dla programu Traktor). Wszystko to prezentuje się naprawdę świetnie, i pobudza kreatywność już od samego patrzenia. Nie mogę jednak pozbyć się wrażenia, że w gruncie rzeczy jest to Maschine przemodelowane na potrzeby DJ’skie. Tak czy inaczej, DDJ-SP1 to naprawdę ciekawa propozycja.

Urządzenie trafi do sprzedaży w październiku, wraz z premierą Serato Dj 1.5. Niestety, cena sugerowana przez producenta nie jest jeszcze znana.