pink-0 – Ableton Link w syntezatorach modularnych

Ableton Link to technologia opracowana przez firmę Ableton służąca do synchronizacji tempa w aplikacjach muzycznych. Za sprawą Open source’owego projektu Pink-0 będzie można wykorzystać ją także w syntezatorach modularnych.

Urządzenie o którym mowa bazuje na Raspberry Pi Zero – najmniejszym i najtańszym z rodziny mini-komputerów Raspberry Pi. Zostało ono zaprojektowane z myślą o syntezatorach modularnych korzystających z formatu Eurorack, jednak jest ono w stanie obsłużyć również wszystkie inne instrumenty korzystające z tego samego rodzaju sygnałów clock i reset.

Autor projektu, Vincenzo Pacella, udostępnił na platformie GitHub niezbędne kody źródłowe, skrypty, schematy oraz instrukcje, dzięki którym każdy zainteresowany może samodzielnie złożyć własny egzemplarz pink-0. Oprócz wspomnianego wcześniej mini komputera potrzebna będzie też płytka PCB oraz kilka dodatkowych elementów, takich jak złącza RCA, enkoder, przełącznik i wyświetlacz. Pacella rozważa też możliwość zorganizowania zbiórki funduszy na rozpoczęcie seryjnej produkcji swojego wynalazku, jednak ostateczna decyzja zależeć będzie od zainteresowania internautów. Więcej informacji na temat projektu pink-0 znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.