Modartt prezentuje Pianoteq 6

Pianoteq to jedno z najpopularniejszych wirtualnych pianin i fortepianów dostępnych obecnie na rynku. Kilka dni temu instrument ten doczekał się nowej wersji oznaczonej numerem 6.

Cechą charakterystyczną serii Pianoteq jest to, iż w odróżnieniu od większości konkurencyjnych produktów nie korzysta ona z próbek prawdziwych instrumentów, lecz generuje dźwięk metodą modelowania fizycznego. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala uzyskać wiele różnych niuansów brzmieniowych bez konieczności korzystania z ogromnych bibliotek sampli (cała wtyczka zajmuje mniej niż 50 MB), ale też daje użytkownikowi większe pole do popisu w kreowaniu własnego, unikalnego brzmienia instrumentu. Najnowsza wersja wtyczki przynosi ze sobą nie tylko szereg drobnych poprawek i usprawnień algorytmów odpowiedzialnych za generowanie brzmienia, ale też kilka nowych, przydatnych funkcji. Jedną z najciekawszych spośród nich jest nowe narzędzie służące do strojenia naszego wirtualnego piania lub fortepiau, które nie tylko daje nam łatwy i natychmiastowy dostęp do różnych alternatywnych strojów muzycznych (w tym wielu historycznych i etnicznych) ale też oferuje funkcje ułatwiające samodzielne eksperymentowanie z nierównomierną temperacją i mikrotonalnością. Warto jednak zaznaczyć, iż funkcja ta dostępna jest tylko w wersjach Standard i Pro.

Pianoteq 6 może funkcjonować jako samodzielny program lub wtyczka VST/AU/AAX. Instrument dostępny jest w trzech wersjach – Stage, Standard i Pro – kosztujących odpowiednio 99, 249 i 399 euro i różniących się oferowaną funkcjonalnością. Przy zakupie któregokolwiek z nich dostajemy możliwość wybrania jednego z trzech gotowych zestawów brzmień (akustyczne fortepiany, elektryczne pianina lub idiofony). Pozostałe zestawy dostępne są do nabycia oddzielnie i kosztują 49 euro za sztukę. Istnieje też możliwość zakupu zestawu Pianoteq Studio Bundle, kosztującego 699 euro, w którego skład wchodzi oprogramowanie Pianoteq 6 Pro oraz wszystkie dostępne płatne rozszerzenia. Więcej informacji na temat Pianoteq 6 znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Modartt.