PhonicMind – separacja wokalu z pomocą sztucznej inteligencji

Każdy, kto kiedykolwiek próbował odseparować wokal od reszty dźwięków w nagraniu, wie dobrze o tym, że nie zawsze jest to proste zadanie (a czasem wręcz zwyczajnie niemożliwe). PhonicMind ma ułatwić nam ten proces, wykorzystując w tym celu sztuczną inteligencję.

PhonicMind to sieciowe narzędzie, służące do oddzielania wokalu od reszty utworu. Użytkownik wgrywa plik audio na serwer, gdzie zostaje on przeanalizowany przez sztuczną inteligencję, która następnie tworzy na jego podstawie dwa nowe pliki – wersję instrumentalną i acapella. Użytkownik może najpierw odsłuchać i pobrać krótkie fragmenty obu nagrań by przekonać się, czy spełniają one jego oczekiwania. Pobranie pełnych wersji obu plików wymaga uiszczenia opłaty, której wysokość zależy od wybranego przez nas planu. Chcąc odseparować wokal z jednego nagrania musimy zapłacić $3,99. Jeśli zdecydujemy się zapłacić z góry za obróbkę kilku nagrań, cena spada (przy wykupie największego pakietu, obejmującego 20 utworów, wychodzi już $1,5 za sztukę).

Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych narzędzi do automatycznej separacji wokalu, jakość efektu końcowego zależy tu w dużej mierze od rodzaju utworu, który chcemy poddać obróbce. Na chwilę obecną PhonicMind działa dość przeciętnie i nie stanowi żadnej rewolucji w tej dziedzinie. Warto jednak zauważyć, że jako iż jego sztuczna inteligencja korzysta z uczenia maszynowego, jej działanie stopniowo będzie stawać się coraz lepsze. Może się więc okazać, że za jakiś czas PhonicMind nauczy się oddzielać wokal od podkładu tak dobrze, że wyeliminuje konkurencyjne rozwiązania.

Więcej informacji na temat usługi PhonicMind znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej, na której możecie też samodzielnie przetestować jej działanie.