Palette – modularny kontroler z serwisu Kickstarter

palette_aluminum-640x426[1]Mówiąc o kontrolerach modularnych przeważnie mamy na myśli urządzenia o dość specyficznym przeznaczeniu, najczęściej symulujące pojedyncze elementy set-upu DJ-skiego lub wyposażenia studia nagraniowego, zaprojektowane w taki sposób by można było z nich stworzyć zestaw idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Coraz częściej jednak termin ten odnosi się również do zestawów pozwalających nam stworzyć własny kontroler z części – modułów, tak jak to miało miejsce chociażby w przypadku serii Livid Elements.

Palette, czyli projekt autorstwa dwójki inżynierów z San Francisco, który niedawno zadebiutował na platformie Kickstarter, opiera się w zasadzie na podobnych założeniach, jednak idzie o kilka kroków dalej. O ile Livid Elements pozwalał nam łączyć ze sobą moduły złożone z gotowych zestawów padów, potencjometrów i przycisków, o tyle w Palette każda pojedyncza kontrolka stanowi osobny moduł, dzięki czemu mamy praktycznie pełną dowolność w projektowaniu naszego wymarzonego kontrolera. Co więcej, oprócz standardowego trybu wysyłającego komunikaty MIDI znalazło się tu również miejsce dla trybu HID, w którym za pomocą dołączonego edytora będziemy mogli zmapować Palette do współracy np. z programami graficznymi czy grami komputerowymi.

W chwili gdy piszę te słowa projekt Palette zebrał nieco ponad połowę z wymaganej kwoty 100,000 dolarów potrzebnych do jego sfinansowania. Do zakończenia zbiórki zostało jednak jeszcze 40 dni, więc powinien on sobie poradzić. Cena najtańszego zestawu (po jednym module każdego rodzaju) wynosi obecnie 99 dolarów kanadyjskich. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na jego stronie w serwisie Kickstarter.