PadCulture – krótki film dokumentalny o Launchpadzie i społeczności jego użytkowników

Pierwszy Launchpad trafił do sprzedaży w 2009 roku i szybko stał się jednym z najpopularniejszych kontrolerów wśród osób wykonujących muzykę elektroniczną na żywo przy pomocy programu Ableton Live. Urządzenie to było stosunkowo tanie, banalnie proste w obsłudze i oferowało szeroki (jak na tamte czasy) wachlarz funkcji. Nie bez znaczenia był też fakt, iż podświetlające przyciski diody można było zaprogramować w taki sposób, by wyświetlały na powierzchni kontrolera proste animacje zsynchronizowane z muzyką, dzięki czemu występy stawały się bardziej atrakcyjne wizualnie dla widzów.

Społeczność użytkowników Launchpada od samego początku rozwijała się szybko i prężnie, wymieniając się poradami i pomysłami na forach internetowych (często wymyślając naprawdę nietypowe sposoby na korzystanie z tego urządzenia lub samodzielnie przystosowując je do współpracy z innymi programami) oraz publikując w serwisie YouTube krótkie nagrania z udziałem tego kontrolera. Wiele z tych filmów osiągnęło ogromny sukces, i to nie tylko wśród osób interesujących się tworzeniem i wykonywaniem muzyki elektronicznej. Artyści tacy jak Madeon, M4SONIC, Nev, R!OT, Kaskobi czy Exige zaistnieli w świadomości szerszego grona słuchaczy właśnie dzięki takim nagraniom. To właśnie oni są głównymi bohaterami trwającego 14 minut filmu dokumentalnego zatytułowanego PadCulture, który pojawił się niedawno na oficjalnym kanale firmy Novation.

Rodzina kontrolerów Launchpad składa się obecnie z sześciu modeli: Launchpad Pro, Launchpad Mk2, Launchpad Mini Mk2 oraz nieprodukowanych już Launchpad, Launchpad S i Launchpad Mini. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Novation oraz u polskiego dystrybutora produktów tej marki – firmy Audiotech.