Pacer – nowy kontroler nożny od firmy Nektar

Firma Nektar, znana głównie za sprawą klawiatur sterujących z serii Panorama, wprowadziła do swojej oferty nowy kontroler MIDI przeznaczony do obsługi stopami.

Pacer to całkiem spore urządzenie zamknięte w solidnej, metalowej obudowie, na wyposażeniu którego znalazło się jedenaście przełączników nożnych, jeden duży enkoder oraz wyświetlacz. Użytkownik może dowolnie skonfigurować działanie dziesięciu przełączników (jedenasty pełni rolę przycisku funkcyjnego umożliwiającego m.in. wybieranie presetów). Każdy z nich może wysyłać do sześciu różnych komunikatów MIDI, jednocześnie lub jeden po drugim.

W pamięci urządzenia można zapisać 24 presety (z opcją wysłania jednocześnie do 16 różnych komunikatów MIDI przy załadowaniu każdego z nich). Wśród presetów fabrycznych znajdziemy m.in. gotowe ustawienia dla popularnych programów typu DAW (Ableton Live, FL Studio, Sonar, Bitwig, Cubase, GarageBand, Logic, Nuendo, Reason, Reaper i Studio One – w większości z nich działanie Pacer ogranicza się do obsługi sekcji transportu i przełączania się między aktywnymi ścieżkami), wzmacniaczy i efektów gitarowych obsługujących komunikaty MIDI (Line6 Helix, Fractal Audio AxeFX i Avid Eleven Rack) oraz samplera Elektron Octatrack.

Na tylnej krawędzi kontrolera oprócz złączy USB i MIDI oraz gniazda zasilacza (wymagany tylko wtedy, gdy nie możemy zasilać kontrolera z USB) znajdziemy też dwa złącza umożliwiające podłączenie dodatkowych przełączników nożnych, dwa złącza na pedały ekspresji oraz dwa wyjścia umożliwiające korzystanie z Pacera jak z normalnego footswitcha dla wzmacniaczy gitarowych nie obsługujących komunikatów MIDI.

Kontroler Pacer trafi do sprzedaży w kwietniu 2018 roku. Cena sugerowana przez producenta wynosi 229,99 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Nektar.