OWOW prezentuje 5 minimalistycznych kontrolerów MIDI

owowW dzisiejszych czasach większość producentów kontrolerów MIDI stara się dbać o to, by ich urządzenia oferowały możliwie dużą funkcjonalność, dzięki czemu nawet kupując tańsze modele możemy liczyć na to, że bez problemu znajdziemy dla nich wiele zastosowań. Projektanci z holenderskiej firmy OWOW postanowili jednak wypróbować zupełnie odmienne podejście do tematu, czego efektem jest zestaw pięciu kontrolerów prezentujących minimalistyczne podejście zarówno do kwestii designu jak i funkcjonalności.

Najciekawszym reprezentantem rodziny OWOW jest bez wątpienia Scan – niewielkie urządzenie pozwalające, jak sama nazwa wskazuje, skanować wybrane przez nas powierzchnie (koniecznie z białym tłem) i przekształcać znalezione na nich znaki (koniecznie czarne) na komunikaty MIDI. Twórcy projektu nie zdradzają jeszcze wprawdzie zbyt wielu szczegółów dotyczących sposobu w jaki będzie funkcjonować ten model, jednak trzeba przyznać, że sama koncepcja prezentuje się dość ciekawie i nowatorsko (czy funkcjonalnie? to już inna sprawa…). Pozostałe cztery kontrolery to Pads – cztery okrągłe pady czułe na siłę uderzenia umieszczone w miniaturowej obudowie, Wob – pozwalający kontrolować wybrane parametry poprzez przybliżanie i oddalanie dłoni (coś w stylu bardzo uproszczonego Thereminu) oraz Wiggle i Drum – dwa kontrolery rozpoznające ruchy w trzech płaszczyznach i przekładające je na komunikaty MIDI. Warto też dodać, że wszystkie modele będą dostępne w dwóch wersjach: z obudową i przyciskami oraz jako „gołe” układy scalone.

Trzeba przyznać, że wszystkie te projekty prezentują się naprawdę całkiem ciekawie, chociaż nie da się ukryć, że bliżej im do kategorii ciekawostek/zabawek niż poważnych instrumentów muzycznych. O sukcesie projektu (lub jego braku) zadecydują więc najprawdopodobniej ceny poszczególnych modeli, które poznamy już w przeciągu najbliższych godzin. Firma OWOW zapowiedziała bowiem, że już dziś wystartuje z oficjalną kampanią w serwisie Kickstarter, w ramach której będzie można nabyć wspomniane kontrolery w przedsprzedaży.