Oval – kontroler MIDI wzorowany na Hangu

ovalCzasy w których kontrolery MIDI kojarzone były wyłącznie z instrumentami klawiszowymi minęły już dawno i bezpowrotnie. Obecnie nikogo nie dziwią urządzenia tego typu wzorowane na gitarach, bębnach czy instrumentach dętych. Oval jest jednak najprawdopodobniej pierwszym kontrolerem MIDI inspirowanym szwajcarskim Hangiem.

Podobnie jak ma to miejsce w akustycznej wersji instrumentu tak i tutaj znajdziemy osiem segmentów w które należy uderzać dłonią. W przypadku kontrolera Oval każdy z nich stanowi zarazem panel dotykowy, rozpoznający zarówno siłę jak i miejsce uderzenia, a także wyposażony dodatkowo w podświetlenie RGB. Jak przystało na kontroler MIDI urządzenie te może współpracować z każdym kompatybilnym oprogramowaniem, jednak jego twórcy przygotowali też zaskakująco rozbudowaną dedykowaną aplikację na systemy iOS i Android, łączącą w sobie cechy modułu brzmieniowego, samplera, loopera, sekwencera, efektora oraz narzędzia edukacyjnego.

Projekt Oval znajduje się aktualnie na etapie zbiórki pieniędzy w serwisie Kickstarter, gdzie udało mu się już przekroczyć kwotę potrzebną do rozpoczęcia produkcji. W trakcie trwania zbiórki możliwy jest zakup urządzenia w promocyjnej cenie 399 euro. Po jej zakończeniu cena najprawdopodobniej przekroczy 500 euro. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem kontroler trafi do sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku.