OTTO – open source’owy groovebox inspirowany Teenage Engineering OP-1

Mimo iż termin Open Source kojarzony jest głównie z oprogramowaniem, w sieci można znaleźć także wiele projektów tego typu związanych z różnego rodzaju elektronicznymi urządzeniami, w tym instrumentami muzycznymi, efektami i innymi narzędziami do tworzenia muzyki. Do tego grona zalicza się OTTO – open source’owy groovebox inspirowany popularnym OP-1 firmy Teenage Engineering.

Podobnie jak OP-1, OTTO ma być kompaktowym połączeniem syntezatora, samplera i sekwencera, wyposażonym w nietypowy interfejs graficzny wyświetlany na niewielkim ekraniku. Autorzy projektu zaznaczają jednak, że choć czerpali oni inspiracje z produktu firmy Teenage Engineering, zaprojektowane przez nich urządzenie nie jest klonem OP-1 ani też nie stanowi dla niego bezpośredniej alternatywy. Pomimo oczywistych podobieństw OTTO ma oferować zgoła odmienny sposób obsługi oraz inne wbudowane instrumenty i efekty.

Podobnie jak wiele innych sprzętowych projektów typu Open Source, OTTO będzie w dużej mierze opierać się na gotowych, łatwo dostępnych komponentach, co ułatwi zainteresowanym osobom samodzielne wykonanie własnego egzemplarza (jak na razie nic nie wskazuje na to, by autorzy projektu planowali rozpocząć seryjną produkcję). Mózgiem całego urządzenia będzie minikomputer Raspberry Pi, do którego będzie trzeba podłączyć wyświetlacz, przetwornik DAC oraz potencjometry i przyciski.

Projekt OTTO wciąż znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju. Odpowiedzialny za niego zespół poszukuje osób chętnych do pomocy w jego tworzeniu, które zajmą się m.in. kodowaniem, projektowaniem interfejsu użytkownika, pisaniem dokumentacji, tworzeniem domyślnych presetów i sampli oraz testami. Więcej informacji na temat OTTO znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie GitHub.