Osmose – niezwykła klawiatura MPE z własnym silnikiem brzmieniowym

Francuska firma Expressive E do tej pory była znana przede wszystkim za sprawą Touché – nietypowego kontrolera mającego postać ruchomego drewnianego panelu będącego w stanie wykryć nawet najdelikatniejszy ruch i nacisk, przeznaczonego do płynnego i naturalnego modulowania parametrów brzmienia sprzętowych syntezatorów i wirtualnych instrumentów. Ich najnowszy wynalazek – Osmose – stanowi w pewnym sensie rozwinięcie tego pomysłu.

Osmose to cztero-oktawowa klawiatura, w której każdy klawisz ma takie same właściwości jak drewniany panel w Touché. Rozpoznaje on więc nie tylko siłę uderzenia i nacisku, ale też ruch w dwóch płaszczyznach, pozwalając modulować brzmienie każdego dźwięku z osobna za pomocą różnego rodzaju gestów. W odróżnieniu od większości innych instrumentów i kontrolerów oferujących podobne możliwości, które zwykle uzyskują ten efekt poprzez stosowanie miękkich elastycznych materiałów (takich jak „gąbki” w serii Seaboard, elastyczne membrany w Continuum czy gumowe pady w K-Board), klawisze w Osmose są sztywne i zachowują formę zbliżoną do konwencjonalnych klawiszy pianina. Warto jednak mieć na uwadze, że takie podejście wiąże się z pewnymi kompromisami. Klawisze w Osmose nie pozwalają np. na płynne „ślizganie się” między dźwiękami, które jest możliwe w Continuum i niektórych modelach Seaboard. Mimo tych ograniczeń Osmose ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej ekspresyjnych klawiatur sterujących dostępnych na rynku.

Klawiatura Osmose posiada wbudowany silnik brzmieniowy EaganMatrix firmy Haken Audio, dzięki któremu może funkcjonować jako w pełni samodzielny instrument. Istnieje też oczywiście możliwość używania jej jako klawiatury sterującej. W takim wypadku by w pełni wykorzystać oferowane przez nią możliwości należy połączyć ją z instrumentem obsługującym standard MPE.

Klawiatura Osmose trafi do sprzedaży latem 2020 roku, a jej standardowa cena wyniesie 1799 euro. Do 31 grudnia 2019 roku można ją jednak zamówić w przedsprzedaży w promocyjnej cenie 1079 euro (wymaga opłacenia zaliczki w wysokości 299 euro). Zamówienia można składać na oficjalnej stronie firmy Expressive E, gdzie znajdziecie też więcej informacji na temat Osmose.