OSCiLLOT – modularny syntezator dla Ableton Live

OSCiLLOT

Syntezatory modularne to urządzenia, dające ich użytkownikom niezwykłą swobodę kreacji brzmienia. Niestety, cena i (przeważnie) duże rozmiary tego typu instrumentów sprawiają, że jest to zabawa zarezerwowana wyłącznie dla największych zapaleńców. Na szczęście osoby chcące spróbować „z czym to się je” mają już od dłuższego czasu dostęp do kilku całkiem interesujących alternatyw w postaci instrumentów wirtualnych symulujących sposób pracy z systemami modularnymi. Jednym z nich jest właśnie OSCiLLOT – najnowszy produkt firmy Max for Cats.

OSCiLLOT oddaje w ręce użytkownika ponad setkę modułów z których możemy utworzyć nie tylko własny, wymarzony syntezator, ale też np. efekt lub inne narzędzie. Bogactwo dostępnych możliwości może początkowo przytłaczać użytkowników (zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających przygodę z instrumentami tego typu), dlatego też twórcy wtyczki przygotowali obszerną paletę gotowych projektów, ułatwiających nam zrozumienie budowy rozmaitych typów urządzeń i stanowiących świetny punkt wyjścia do dalszych eksperymentów. Co więcej, każdy moduł wyposażony został w sekcję Info, zawierającą szczegółowe informacje dotyczące sposobu jego działania. Warto też zaznaczyć, że wtyczka ta umożliwia również współpracę ze sprzętowymi syntezatorami modularnymi (oczywiście jeśli posiadamy odpowiedni interface)

OSCiLLOT dostępny jest do nabycia w internetowym sklepie firmy Ableton, gdzie kosztuje $99. Do poprawnego działania wymagane jest oprogramowanie Ableton Live 9.0.1 (lub wyżej) wraz z rozszerzeniem Max for Live.