Firma Teenage Engineering znana jest przede wszystkim z produkcji nietuzinkowych kompaktowych instrumentów elektronicznych, takich jak OP-1 czy Pocket Operators. Już niedługo do sprzedaży trafi jej kolejny produktu tego typu – OP-Z.
OP-Z to niewielkich rozmiarów urządzenie, łączące w sobie wiele różnych narzędzi do tworzenia muzyki elektronicznej. Jego najważniejszym elementem jest zaskakująco rozbudowany 16-ścieżkowy sekwencer (chociaż warto zaznaczyć, że tylko 8 ścieżek służy w nim do sterowania wbudowanymi instrumentami, natomiast pozostałe odpowiadają m.in. za efekty, wysyłanie MIDI i CV, automatyzację miksera oraz efekty). Nie dość, że wszystkie ścieżki działają tu zupełnie niezależnie, mogąc mieć inne tempo, metrum i długość, to jeszcze każdy poszczególny krok może być modyfikowany za pomocą tzw. step components – 14 specjalnych narzędzi, pozwalających m.in. tymczasowo odwracać kierunek odtwarzania, powtarzać kroki określoną liczbę razy czy też losowo zmieniać parametry instrumentów. Każde z nich posiada 10 edytowalnych parametrów, co w praktyce oznacza to, że OP-Z daje nam aż 140 sposobów na zmodyfikowanie każdego kroku w sekwencji. Poszczególne komponenty można też łączyć ze sobą, tworząc tym samym bardziej skomplikowane „reguły” rządzące odtwarzaną sekwencją. Urządzenie to będzie oferowało również złącza MIDI (najprawdopodobniej za pośrednictwem przejściówki 3,5 mm) oraz CV, dzięki czemu sekwencer da się wykorzystać także do sterowania sprzętowymi syntezatorami i innymi kompatybilnymi urządzeniami (w tym oświetleniem DMX).
Na wyposażeniu OP-Z znajdziemy też cztery cyfrowe syntezatory (niestety, twórcy nie zdradzili na razie zbyt wielu szczegółów na temat ich budowy i oferowanych przez nie możliwości), sampler oraz zestaw efektów. Wisienkę na torcie stanowią zaś wbudowane narzędzia VJ-skie. Oficjalna aplikacja OP-Z dla systemu iOS może generować wizualizacje, którymi sterujemy za pomocą urządzenia. Użytkownik może skorzystać z gotowych generatorów, zmodyfikować je lub stworzyć własne, wykorzystując w tym celu darmowy silnik graficzny Unity. Aplikacja ta pozwala też w łatwy sposób tworzyć pokazy zdjęć zsynchronizowane z sekwencerem. Dodatkowo oferuje ona również wizualną reprezentację wszystkich ustawień OP-Z, w tym parametrów poszczególnych instrumentów oraz patternów ułożonych za pomocą sekwencera.
Dokładna data premiery OP-Z nie jest jeszcze niestety znana. Firma Teenage Engineering rozpoczęła już jednak przedsprzedaż tego urządzenia, jednak w chwili, gdy piszę te słowa, pierwsza partia została już wyprzedana. Na jej oficjalnej stronie internetowej można jednak zapisać się na listę oczekujących, dzięki czemu zostaniemy powiadomieni o tym, kiedy rozpocznie się przedsprzedaż kolejnej partii. Cena w przedsprzedaży wynosi 599 USD. Jak na razie Teenage Engineering nie przygotowało jeszcze żadnej oficjalnej wideo-prezentacji OP-Z. Poniżej znajdziecie jednak kilka nagrań z rozmaitych targów, na których pokazywano to urządzenie.