OONTZ – prosty kontroler do samodzielnego montażu

OontzAdafruit to firma zajmująca się tworzeniem nietuzinkowych gadżetów do samodzielnego montażu, poczynając od świecących elementów garderoby a kończąc na prostych robotach i konsolach do gier. Od jakiegoś czasu w ich ofercie znaleźć można również kilka mniej lub bardziej typowych kontrolerów MIDI. Najnowszym z nich jest OONTZ, będący w zasadzie prostą siatką 8 x 8 padów, przypominającą na pierwszy rzut oka Monome lub Launchpad.

Podstawowy zestaw służący do montażu OONTZ kosztuje niespełna sto dolarów i składa się z czterech siatek padów wraz z odpowiadającymi im płytkami drukowanymi, 70 LED-ów oraz obudowy. „Mózg” urządzenia, czyli platformę Arduino Leonardo trzeba niestety zakupić oddzielnie, co nieco podnosi koszt całości. Prawdziwą siłą OONTZ nie jest jednak wcale jego cena (kontrolery DIY rzadko wychodzą taniej niż ich sklepowe odpowiedniki) ani też prostota konstrukcji, ale fakt, iż pozostawia on dużą swobodę modyfikacji dla wszelkiej maści majsterkowiczów. Obudowa urządzenia pozostawia bowiem dużo miejsca na rozmaite akcelerometry, potencjometry, paski dotykowe, interface’y audio i inne mniej typowe elementy współpracujące z platformą Arduino. Oprogramowanie odpowiedzialne za działanie urządzenia jest natomiast w pełni Open Source’owe, co umożliwia programistom całkowitą zmianę domyślnego sposobu działania kontrolera. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by zamiast gotowego zestawu kupić oddzielnie interesujące nas części i zbudować na podstawie tego projektu zupełnie inny kontroler, lepiej dostosowany do naszych potrzeb.

OONTZ

Co ciekawe, na stronie Adafruit znajdziemy jeszcze dwa projekty bazujące na pomyśle OONTZ. Pierwszy z nich to Hella OONTZ, czyli po prostu dwa razy większy odpowiednik standardowego modelu, dający nam do dyspozycji 128 przycisków. Drugi, noszący nazwę Mini OONTZ, stanowi zaś jego przeciwieństwo. Posiada on jedynie 16 przycisków, ale za to dodaje do puli cztery potencjometry. W tym ostatnim wypadku część elementów należy jednak wydrukować samemu, za pomocą coraz popularniejszych ostatnio drukarek 3D.

Więcej informacji na temat OONTZ znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.