Ólafur Arnalds Stratus – nowa biblioteka brzmieniowa od Spitfire Audio

Ólafur Arnalds to jeden z najpopularniejszych islandzkich kompozytorów szeroko pojętej współczesnej muzyki poważnej, znany także z występów w duecie Kiasmos, grającym minimal techno. Od dłuższego czasu współpracuje on z firmą Spitfire Audio, specjalizującą się w tworzeniu bibliotek brzmieniowych dla samplera Kontakt. Wczoraj zapowiedzieli oni kolejny wspólny projekt – bibliotekę Ólafur Arnalds Stratus.

Ólafur Arnalds w 2019 roku miał wypadek samochodowy, w wyniku którego doznał obrażeń uniemożliwiających mu normalną grę na pianinie. By móc nadal tworzyć i występować, wraz z Halldórem Eldjárnem opracował on specjalny system, noszący nazwę Stratus, składający się z dwóch samogrających pianin i sterującego nimi oprogramowania, które automatycznie generowało sekwencje dźwięków w oparciu o akordy grane przez Arnaldsa na trzecim pianinie. Rozwiązanie to wykorzystano podczas trasy koncertowej oraz pracy nad albumem re:member.

Biblioteka Ólafur Arnalds Stratus bazuje na wspomnianym systemie, oferując bogatą kolekcję sampli i pętli nagranych z jego wykorzystaniem. Do dyspozycji użytkownika oddano sześć różnych zestawów takich dźwięków, które można mieszać ze sobą w różnych kombinacjach. Na wyposażeniu Ólafur Arnalds Stratus znajdziemy też kolekcję nieco bardziej konwencjonalnych brzmień, bazujących na próbkach pojedynczych dźwięków pianin i syntezatorów, których używa Arnalds.

Premierę biblioteki Ólafur Arnalds Stratus zapowiedziano na 19 marca 2020 roku. Jej standardowa cena wyniesie 299 euro, jednak do 9 kwietnia będzie można nabyć ją w promocyjnej cenie 249 euro. Posiadacze poprzednich bibliotek sygnowanych nazwiskiem Ólafura Arnaldsa mogą liczyć też na dodatkowe zniżki. Istnieje też możliwość zakupu ich wszystkich w jednym tańszym pakiecie. Więcej informacji na temat biblioteki Ólafur Arnalds Stratus znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Spitfire Audio.