Oficjalna specyfikacja MIDI 2.0 już dostępna

Standard MIDI od niemal czterdziestu lat pozostaje najpopularniejszą metodą komunikacji między elektronicznymi narzędziami do tworzenia muzyki. Przez cały ten czas trwał on jednak w niezmienionej formie, bez żadnych większych poprawek czy usprawnień, przez co niektóre stosowane w nim rozwiązania zdążyły się już mocno zestarzeć. Już niedługo doczeka się on jednak pierwszej w swojej historii dużej aktualizacji, noszącej nazwę MIDI 2.0.

Jak na razie nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie standard MIDI 2.0 zostanie udostępniony dla szerszego grona użytkowników, jednak wszystko wskazuje na to, iż stanie się to w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Podczas tegorocznej edycji targów NAMM zaprezentowano pierwsze urządzenie kompatybilne z MIDI 2.0 – klawiaturę sterującą Roland A-88 MKII. Teraz zaś stowarzyszenie MIDI Manufacturers Association, skupiające producentów sprzętu i oprogramowania wykorzystującego MIDI i odpowiedzialne za opracowanie nowej wersji tego standardu, opublikowało w sieci oficjalną specyfikację techniczną MIDI 2.0. Udostępnioną przez nich dokumentację można pobrać z oficjalnej strony internetowej stowarzyszenia (wymaga to założenia darmowego konta), na której znajdziemy też inne informacje na temat MIDI 2.0.

Wśród najważniejszych usprawnień, które przyniesie ze sobą MIDI 2.0, znajdziemy między innymi wyższą rozdzielczość komunikatów, bardziej precyzyjną synchronizację tempa oraz możliwość automatycznej konfiguracji podłączanych urządzeń. Więcej o ulepszeniach wprowadzonych w MIDI 2.0 możecie przeczytać tutaj.