Odesi – narzędzie kompozytorskie od twórców Mixed In Key

odesiMixed In Key to popularne narzędzie służące do automatycznej analizy tonacji utworów muzycznych, bardzo ułatwiające pracę DJ-om korzystającym z techniki miksowania harmonicznego. Najnowsze dzieło jego twórców również ma na celu ułatwianie życia artystom, jednak tym razem chodzi o początkujących kompozytorów i producentów muzycznych.

Odesi to prosty muzyczny szkicownik, w którym możemy stworzyć zarys utworu a następnie wyeksportować go do dalszej edycji w programie typu DAW. By ułatwić nam to zadanie przygotowano między innymi bogaty zestaw rytmów perkusyjnych, „przybornik” z najpopularniejszymi sekwencjami akordów (oczywiście dopasowujących się do określonej wcześniej skali, którą można jednak zmienić w trakcie pracy nad projektem) oraz generator tworzący na ich podstawie linię basu. Wszystkie te gotowce możemy oczywiście dowolnie modyfikować wedle własnego uznania, lub zastąpić je ścieżkami nagranymi samodzielnie za pomocą kontrolera MIDI lub klawiatury komputera. Skończony „szkic” możemy wyeksportować jako plik MIDI, który następnie otworzymy w naszym ulubionym programie typu DAW, by podstawić dowolne wirtualne instrumenty pod każdą ze ścieżek i zająć się bardziej szczegółową aranżacją utworu.

Odesi to aplikacja sieciowa, dzięki czemu po wykupieniu dostępu można korzystać z niej na większości komputerów z dostępem do internetu. Użytkownicy systemu OS X mogą dodatkowo skorzystać z rozszerzonej wersji aplikacji, oferującej wbudowaną bibliotekę brzmień oraz możliwość korzystania z wtyczek AU. Cena Odesi wynosi $49. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie programu.