Numark zapowiada NV II

NV-IINumark NV pojawił się na rynku dwa lata temu i z miejsca wywołał wokół siebie sporo zamieszania. To właśnie on zapoczątkował modę na kontrolery DJ-skie z wbudowanymi dużymi, kolorowymi wyświetlaczami. Teraz model ten doczekał się nowej, odświeżonej wersji. 

Główną zmianą wprowadzoną w drugiej generacji NV są nowe koła Jog, wyposażone w panele rozpoznające dotyk oraz dość nietypową funkcję „uczenia się” zachowań użytkownika i automatycznego dostosowywania się do jego stylu gry. Kontroler będzie więc zapamiętywał, czy korzystając z kół Jog wykonywaliśmy najczęściej powolne, precyzyjne ruchy, czy też poruszaliśmy nimi szybko i agresywnie, a następnie dostosuje ich czułość do naszych potrzeb. W teorii brzmi to naprawdę ciekawie, jednak jako iż Numark nie zdradził jeszcze zbyt wielu szczegółów na temat sposobu działania tej funkcji, lepiej podchodzić do niej z pewną dozą sceptycyzmu. Kolejną zmianą jest zwiększenie funkcjonalności wyświetlaczy poprzez dodanie nowych opcji sortowania biblioteki oraz funkcji wyświetlania siatki rytmicznej (beat grid) na waveformach. Warto jednak zauważyć, że są to ulepszenia wprowadzone w oprogramowaniu, a nie samym sprzęcie, dlatego też niewykluczone, że również pierwsza generacja NV zostanie wzbogacona o te funkcje przy okazji kolejnej aktualizacji firmware’u.

Niestety, na tym właściwie kończą się poważne zmiany wprowadzone w NV II. Wszystkie pozostałe różnice między nową wersją a pierwowzorem sprowadzają się do kwestii czysto kosmetycznych, takich jak zmiana koloru obudowy i niektórych elementów czy dodanie nowych obwódek wokół potencjometrów. Nie są to więc zmiany, dla których warto „przesiadać się” z oryginalnego NV na nowszy model, jednak jeśli rozważaliście zakup tego kontrolera warto poczekać jeszcze chwilę, i kupić jego lekko usprawnioną wersję. Numark NV II trafi do sprzedaży latem tego roku. Przewidywana cena wynosi $699. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Numark.