NSynth Super – neuronowy syntezator firmy Google

Jakiś czas temu firma Google uruchomiła projekt Magenta, mający na celu znalezienie sposobów na wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do tworzenia sztuki. Jednym z efektów tych działań był syntezator NSynth, który właśnie doczekał się sprzętowej wersji, noszącej nazwę NSynth Super.

NSynth, nazywany przez twórców syntezatorem neuronowym, powstał w oparciu o próbki kilkunastu tradycyjnych instrumentów, takich jak pianino, flet, trąbka i organy. Dzięki tzw. uczeniu maszynowemu potrafi on nie tylko naśladować ich brzmienia, ale też tworzyć w oparciu o nie zupełnie nowe dźwięki. Sprzętowa wersja wspomnianego syntezatora została wyposażona w duży dotykowy wyświetlacz oraz dziesięć pokręteł: cztery do wyboru źródeł, na których ma bazować NSynth tworząc nowe dźwięki, sześć do modyfikowania ich parametrów. Syntezator wyposażono w 5-pinowe złącze MIDI, co umożliwia sterowanie nim za pomocą innych urządzeń i programów obsługujących ten standard.

Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, by NSynth Super w najbliższej przyszłości trafił do seryjnej produkcji. Na oficjalnej stronie projektu w serwisie GitHub znajdziemy jednak pełną dokumentację i instrukcje dla osób, chcących samodzielnie zmontować własny egzemplarz. Więcej informacji na temat NSynth Super znajdziecie zaś tutaj.