Novation prezentuje Launchpad Mini

Novation Launchpad MiniJeśli ostatnie dwie premiery firmy Novation, czyli klawiatura Launchkey Mini i kompaktowy Launch Control, jakoś nie przypadły wam do gustu, nie martwcie się. Novation przygotowało nam jeszcze (co najmniej) jedną niespodziankę w swojej nowej serii miniatur. Tym razem procesowi miniaturyzacji poddany został słynny Launchpad, będący jednym z najlepiej rozpoznawalnych kontrolerów MIDI na świecie. Jak mówią sami twórcy, jest to po prostu „Launchpad dla generacji iPada”.

Launchpad Mini Porównanie

Mimo swoich niewielkich rozmiarów (185 x 185 x 16 mm, waga 428g) Launchpad Mini zachowuje wszystkie cechy kontrolera Launchpad S. Mamy tu więc siatkę 64 miniaturowych padów pozwalających na odpalanie klipów w programie Ableton Live, lub wysyłanie komunikatów MIDI. Ciekawostką jest fakt, iż towarzyszący im zestaw 16 okrągłych przycisków pozbawiony został nadruków, a w pudełku z kontrolerem znajdziemy zestaw naklejek, pozwalających samodzielnie oznaczyć je funkcjami programów Ableton Live lub FL Studio. Launchpad Mini jest urządzeniem MIDI Class Compliant, co oznacza, że nie wymaga instalowania specjalnych sterowników, dzięki czemu może współpracować np. z wspomnianym wcześniej tabletem firmy Apple. Całe urządzenie zasilane jest przez port USB, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego zasilacza. Producent zapewnia, iż mimo mikrych rozmiarów, Launchpad Mini jest dość odporny na urazy mechaniczne, więc nie ma obaw przed noszeniem go w plecaku. Urządzenie będzie sprzedawane w zestawie z programem Ableton Live Lite, wtyczkami V-Station i Bass Station oraz paczką sampli od Loopmasters.

Pozostaje tylko pytanie, do kogo skierowany jest ten kontroler? Osoby zainteresowane finger drummingiem z pewnością odstraszą miniaturowe pady, które na dodatek nadal nie potrafią wykryć siły uderzenia (co świadczy tylko o niezwykłym uporze firmy Novation w podejmowaniu w kółko jednej złej decyzji). Posiadacze oryginalnego modelu z pewnością będą zaś woleli wydać pieniądze na któryś z dwóch nowych, wspomnianych we wstępie kontrolerów, które z pewnością będą stanowić lepszy dodatek do ich set-up’u.

Na dzień dzisiejszy widzę dwie potencjalne grupy użytkowników. Pierwsza z nich, to właśnie wspomniana przez twórców „generacja iPada”, czyli ludzie zabiegani, mający niewiele wolnego czasu, szukający ultra-mobilnego kontrolera który pozwalałby na ćwiczenia nawet podczas stania w kolejce. Druga grupa to DJ-e, zwłaszcza Ci mobilni lub grający w małych lokalach, szukający kompaktowego kontrolera do obsługi punktów cue, pętli, Remix Decków i czego tam dusza zapragnie. Launchpad Mini dałby im więcej niż wystarczającą ilość padów, nie zabierając jednocześnie zbyt dużo cennego miejsca.

Podobnie jak pozostałe nowości od Novation, Launchpad Mini trafi do sprzedaży w październiku. Przewidywana cena sklepowa to $99.