Novation Circuit – kompaktowy groovebox od twórców Launchpada

circuit

Gdy kilka tygodni temu firma Novation rozpoczęła kampanię promocyjną pod hasłem „Start Something” nikt nie wiedział nawet, czy promowany przez nią tajemniczy produkt zaliczać się będzie do kategorii sprzętu czy też oprogramowania. Wątpliwości zostały rozwiane na dzień przed oficjalną premierą, gdy do sieci wyciekło pierwsze zdjęcie urządzenia o nazwie Circuit. Jego wygląd wskazywał jednak na to, że nie będzie to po prostu kolejny kontroler. Dzisiejsza prezentacja potwierdziła te przypuszczenia.

Circuit okazał się być dokładnie tym, czego oczekiwało wiele osób śledzących przez ostatnie tygodnie profile firmy Novation na rozmaitych portalach społecznościowych. To w pełni autonomiczny, kompaktowy groovebox, którego obsługę oparto na siatce kolorowych padów przypominających te znane z nowego Launchpada Pro. Urządzenie zostało wyposażone w dwa moduły brzmieniowe wzorowane na syntezatorze Nova oferujące 6-głosową polifonię, cztery moduły perkusyjne, kilkanaście efektów oraz, co oczywiste, sekwencer.

Circuit

Novation Circuit został zaprojektowany tak, by móc działać jako w pełni autonomiczne urządzenie, co oznacza, że posiada także wbudowany głośnik oraz możliwość zasilania za pomocą baterii. Obie te cechy z pewnością przypadną do gustu osobom poszukującym niewielkiego, mobilnego narzędzia które równie dobrze sprawdzi się w studiu jak i np. w pociągu. Twórcy urządzenia zadbali jednak również o to, by ich dzieło mogło działać również jako element większego setupu. Na tylnym panelu urządzenia znajdziemy więc między innymi dwa wyjścia audio (TRS), dwa złącza MIDI (korzystające ze specjalnych przejściówek, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Launchpada Pro) oraz złącze USB. Circuit może więc posłużyć nam również między innymi jako moduł brzmieniowy, sprzętowy sekwencer lub „zwykły” kontroler MIDI. Zgodnie z tradycją urządzenie sprzedawane będzie w zestawie z oprogramowaniem Ableton Live Lite.

circuit rear

Niestety, w chwili gdy piszę te słowa firma Novation nie ogłosiła jeszcze oficjalnej ceny ani daty premiery urządzenia. Nieoficjalne źródła wskazują jednak na to, że będzie ono kosztować około $330 i trafi do sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie produktu.