nOb – minimalistyczny kontroler z serwisu Kickstarter

nobnOb to bez wątpienia najbardziej niepozorny spośród wszystkich kontrolerów, które pojawiły się w ostatnich miesiącach w serwisie Kickstarter. Urządzenie te jest po prostu niewielkim drewnianym klinem wyposażonym w jeden duży enkoder i dwa przełączniki. Okazuje się jednak, że ta niepozorna konstrukcja oferuje zaskakująco wszechstronne możliwości.

Zasada działania nOb jest genialna w swojej prostocie i przypomina funkcję Speed Dial znaną z kontrolera Novation Nocturn. W dużym uproszczeniu – wspomniane urządzenie automatycznie przejmuje kontrolę nad dowolnym wirtualnym pokrętłem lub suwakiem na który najedziemy kursorem w programie typu DAW, lub jakiejkolwiek innej aplikacji, której interface posiada elementy tego typu. nOb jest więc kolejnym bardzo wszechstronnym kontrolerem, który może przydać się nie tylko muzykom, ale też osobom korzystającym np. z aplikacji graficznych. Rozdzielczość enkodera wynosi 2400 impulsów na obrót, co pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę nad wszystkimi parametrami. Zarówno pokrętło jak i przełączniki służące do zmiany trybu jego działania są czułe na dotyk, co pozwoliło twórcom na wprowadzenie takich funkcji jak cofnięcie ostatniej akcji poprzez dwukrotne stuknięcie w pokrętło. nOb jest urządzeniem typu Plug’n’Play i potrafi współpracować z większością popularnych systemów operacyjnych bez konieczności instalowania żadnych sterowników. Obudowa kontrolera została wykonana z mahoniu.

Kontroler nOb wyceniony został przez twórców na 149 euro. Jeśli zbiórka funduszy przebiegnie zgodnie z planem (a jak na razie wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie) pierwsze egzemplarze urządzenia trafią do nabywców już w maju 2016 roku. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na jego stronie w serwisie Kickstarter.