Nietypowe Kontrolery MIDI #1

Duże firmy produkujące kontrolery MIDI stale trzymają się utartych schematów, bardzo powoli i rozważnie dodając do nich nowe rozwiązania. I nie ma w tym nic dziwnego. W końcu w grę wchodzą grube sumy, a nieudana rewolucja mogłaby doprowadzić do upadku firmy. Na szczęście standard MIDI daje również szerokie pole do popisu dla domorosłych majsterkowiczów-wizjonerów, którzy mimo braku zaplecza finansowego posiadają pasję, kreatywność i odrobinę szaleństwa… No dobra, tego szaleństwa jest w nich dużo więcej, co oznacza dla nas więcej powodów do radosnego przecierania oczu ze zdumienia. Doszliśmy do wniosku, że wypadałoby jakoś uhonorować tych sypialnianych geniuszy zła. Artykuł który właśnie czytacie będzie więc pierwszym odcinkiem cyklu, w którym zaprezentujemy wam najdziwniejsze kreacje zrodzone w chorych umysłach projektantów z całego świata. Gotowi ?

1. PocoPoco

Na pierwszy rzut oka PocoPoco wygląda jak prosta kopia kontrolera Midi Fighter. Jednak już pierwsze sekundy tego filmu pokazują, że do podobnie wyglądającej konstrukcji dodana została duża dawka azjatyckiej pomysłowości.

Na oficjalnej stronie firmy IDEEA Lab. można znaleźć filmiki pokazujące dokładniej sposób działania PocoPoco.

2. Turntable Rider

Ok, ten filmik był swego czasu dość popularny w sieci. Wszyscy wiemy, że tak naprawdę jest to tylko reklama firmy wypożyczającej rowery i całość została bardzo mocno poprawiona w postprodukcji. Jednak już niedługo wszystkie niedowiarki będą miały okazję by na własnej skórze przekonać się jak Turntable Rider działa w rzeczywistości. Firma COGOO zapowiedziała, że kontroler trafi do masowej produkcji po zebraniu 5,900 fanów na Facebook.

Polecamy również zapoznanie się z filmikiem Making Of który daje nieco bardziej realny pogląd na ten kontroler.

3. Nike Music Shoe

Pozostając w temacie okołoreklamowym, dwa lata temu firma Nike postanowiła zatrudnić duet HIFANA do promocji swoich produktów. Tak samo jak w przypadku poprzedniego punktu pojawiło się wiele spekulacji na temat prawdziwości tego nietypowego kontrolera. Jednak tym razem nie mogło być mowy o jakichś nieścisłościach. Wszystko zostało dokładnie wyjaśnione w tym artykule Petera Kina a jakiś czas później w tym filmiku.

4. Machina Midi Jacket

Powoli oddalamy się od świata reklamy, pozostając jednocześnie przy branży odzieżowej. Machina Midi Jacket to kurtka za pomocą której możemy kontrolować muzyczne oprogramowanie. Twórcy zapowiadają pięć różnych modeli, jednak jak na razie zaprezentowano tylko jeden z nich.

5. midiGun

Na niezwykle małej powierzchni o kształcie pistoletu projektant Christopher Bauder zdołał upchnąć: Sześć potencjometrów z funkcją kill, dwa triggery, joystick, koło jog, crossfader, akkcelerometr i czujnik dystansu. Nie ma więc problemu aby za pomocą tego urządzenia kontrolować np. Traktor, czy inne Dj’skie oprogramowanie.

6. ToneLadder

Kolejny projekt Christophera Baudera to po prostu drabina z sensorami podłączonymi do poszczególnych szczebli. Projekt jest tak banalnie prosty, że aż dziwie się, że nikt wcześniej na niego nie wpadł, tym bardziej, że zakres zastosowań wydaje się być naprawdę szeroki.

7. Hamster MIDI Controller

Ok, oto jest zjawisko którego nie da się opisać słowami. Po prostu obejrzyjcie film.

Jeśli po obejrzeniu tego filmiku nie jesteście pewni co właśnie zobaczyliście, dokładny opis działania tego urządzenia znajdziecie pod tym linkiem.

I to by było tyle na dziś. Za jakiś czas zaprezentujemy wam kolejną dawkę nietypowych kontrolerów.