Neova – pierścień MIDI z Kickstartera

Współczesne kontrolery MIDI dość często przyjmują różne nietypowe formy. Jednym z rzadziej spotykanych, ale powracających co jakiś czas pomysłów, jest kontroler MIDI w kształcie pierścienia, umożliwiający modulowanie brzmienia instrumentów poprzez ruchy dłonią. Najnowszym projektem tego typu jest Neova.

Neova składa się z dwóch elementów – pierścienia zakładanego na palec oraz odbiornika (pełniącego również rolę stacji ładującej dla pierścienia), który podłączamy do komputera lub wybranego przez nas elektronicznego instrumentu obsługującego standard MIDI (posiada on zarówno złącza USB jak i możliwość podłączenia 5-pinowych kabli MIDI przez dołączone do zestawu przejściówki). Autorzy projektu zapewniają, że dzięki zastosowaniu autorskiej technologii pozwalającej na bezprzewodową komunikację między oboma wspomnianymi elementami, opóźnienia w trakcie korzystania z kontrolera są znacznie mniejsze niż w przypadku urządzeń używających technologii Bluetooth.

Kontroler Neova jest w stanie rozpoznawać ruchy dłonią w trzech płaszczyznach i zamieniać je na odpowiednie komunikaty MIDI. Dołączony edytor, noszący nazwę Plume, pozwala samodzielnie zdefiniować sposób, w jaki reaguje on na poszczególne gesty (np. unoszenie lub obracanie dłoni lub szybkie poruszanie nią na boki), co umożliwia dostosowanie działania pierścienia do preferencji użytkownika. W pamięci kontrolera można zapisać cztery różne zestawy ustawień, pomiędzy którymi przełączamy się za pomocą przycisków na odbiorniku. Aplikacja Plume może też pełnić rolę pośrednika pomiędzy kontrolerem Neova a wirtualnymi instrumentami, ułatwiając proces przypisywania poszczególnych gestów do wybranych parametrów danej wtyczki.

W chwili obecnej Neova znajduje się na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem serwisu Kickstarter, która potrwa do 17 maja 2018 roku. Jeśli zakończy się ona sukcesem, pierwsze egzemplarze trafią do nabywców w marcu 2019 roku. Sklepowa cena kontrolera wyniesie 350 euro, jednak osoby, które wesprą zbiórkę, mogą zamówić go znacznie taniej. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu w serwisie Kickstarter.