Endeavour prezentuje NDVR Note Master Keyboard

Firma Endeavour zadebiutowała w zeszłym roku serią klawiatur sterujących Evo, które to potrafiły rozpoznać położenie palca na klawiszu. Kilka dni temu na platformie finansowania społecznościowego Indiegogo ruszyła zbiórka pieniędzy na realizację ich najnowszego projektu, jakim jest klawiatura NDVR Note Master Keyboard. Na pierwszy rzut oka wygląda ona niemal identycznie jak poprzedniczka, czyli prosto, schludnie i bez żadnych udziwnień. Czym więc różni się ona od setek podobnych klawiatur dostępnych na rynku ?

Odpowiedź na postawione we wstępie pytanie jest prosta i skomplikowana zarazem. Tym co wyróżnia klawiaturę NDVR na tle konkurencji jest bowiem unikatowa technologia nazwana przez jej autorów „Key-Swing”.  Polega ona umieszczeniu w każdym klawiszu czujnika odległości, który nieustannie sprawdza jak mocno dany klawisz został wciśnięty. Jest to więc po prostu polifoniczny Aftertouch, tylko działający dużo dokładniej. Sami twórcy nazywają ją często „Polyphonic Aftertouch 2.0”.

NDVR Master Keyboard dostępna będzie w dwóch wersjach: 25 i 49 klawiszowej. Obie wyposażone zostaną dodatkowo w cztery enkodery (nie ma ich w prototypie na zdjęciu powyżej), koła Pitch i Modulacji oraz niewielki wyświetlacz. NDVR będzie urządzeniem MIDI Class Compliant, co oznacza, że do komunikacji z komputerem nie będą potrzebne żadne dodatkowe sterowniki. W zestawie znajdzie się za to specjalna wtyczka VST/AU pozwalająca dodać funkcję polifonicznego Aftertouch do oprogramowania które normalnie jej nie posiada.

Wszystko to oczywiście przy założeniu, że firmie Endeavour uda się zebrać wymaganą sumę pieniędzy. Osoby zainteresowane produktem mogą zamówić go poprzez wsparcie projektu na platformie Indiegogo. Ceny zaczynają się od $235.