Native Instruments prezentuje Pharlight – granularny instrument na bazie ludzkiego głosu

Niemal dokładnie rok temu firma Native Instruments wprowadziła do sprzedaży Straylight – granularny instrument zaprojektowany głównie z myślą o tworzeniu brzmień w stylistyce charakterystycznej dla ścieżek dźwiękowych współczesnych filmów Science Fiction. Teraz zaprezentowała ona kolejny instrument oparty na podobnych rozwiązaniach, noszący nazwę Pharlight.

Pharlight opiera się na niemal dokładnie tych samych zasadach działania co Straylight. Tworzone za jego pomocą brzmienia składają się z dwóch warstw – jednej opartej na syntezie granularnej (czyli cięciu próbki dźwięku na bardzo małe fragmenty, tzw. granulki, i odtwarzaniu ich w losowej kolejności by uzyskać efekt „dźwiękowej chmury”) i drugiej wykorzystującej zwykłe sample (niestety, w obu przypadkach użytkownik nie może korzystać z własnych próbek, a jedynie z tych wbudowanych w instrument). Obie warstwy można też dodatkowo modyfikować za pomocą zestawu wbudowanych efektów (w przypadku pierwszej warstwy dochodzi też opcja edycji zaawansowanych ustawień działania syntezy granluarnej). Główną cechą odróżniającą opisywany tu instrument od poprzednika jest to, że podczas gdy Straylight bazował na próbkach pochodzących z wielu różnego rodzaju źródeł, Pharlight zbudowany jest w całości na próbkach ludzkiego głosu. Pomimo ograniczenia dostępnych próbek do dźwięków jednego rodzaju, korzystając z Pharlight można uzyskać jednak całkiem szeroki zakres ciekawych brzmień, od organicznych padów pasujących do muzyki filmowej aż po syntetyczne leady typowe dla szeroko pojętej elektronicznej muzyki tanecznej.

Instrument Pharlight dostępny jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Native Instruments. Jego standardowa cena wynosi 199 euro, jednak obecnie można go nabyć w promocyjnej cenie 149 euro.