Native Instruments prezentuje NOIRE – samplowany fortepian bazujący na instrumencie należącym do Nilsa Frahma

Nils Frahm to jeden z najpopularniejszych współczesnych awangardowych pianistów, łączący w swojej twórczości muzykę poważną z elektroniką. Najnowsza biblioteka dla samplera Kontakt wypuszczona przez firmę Native Instruments oferuje samplowane brzmienia należącej do niego zmodyfikowanej wersji koncertowego fortepianu Yamaha CFX 9’.

W skład biblioteki NOIRE wchodzą dwa oddzielne samplowane instrumenty. Pierwszy oferuje czyste dźwięki fortepianu, natomiast w drugim zostały one przytłumione za pomocą kawałka filcu umieszczonego między strunami i młotkami (technika ta, powszechnie wykorzystywana w pianinach, w fortepianach stosowana jest raczej rzadko). Brzmienie obu instrumentów można też dodatkowo modyfikować za pomocą szeregu parametrów oraz wbudowanych narzędzi i efektów. Użytkownik może też kontrolować głośność wszystkich „dodatkowych” dźwięków, takich jak odgłosy pedałów i mechanizmów młoteczkowych, towarzyszące zwykle grze na akustycznym instrumencie. Najważniejszą cechą wyróżniającą NOIRE na tle innych podobnych bibliotek brzmieniowych jest jednak funkcja Particles Engine, pozwalająca generować różnego rodzaju dźwiękowe tła w oparciu o to, co gramy na pianinie.

Biblioteka NOIRE dostępna jest do nabycia na oficjalnej stronie firmy Native Instruments, gdzie kosztuje obecnie 149 euro. Do poprawnego działania wymaga ona samplera Kontakt 6 lub darmowego Kontakt Player.