Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, jak ważną częścią współczesnej muzyki jest rytm, a co za tym idzie brzmienia perkusyjne. Nikogo więc nie powinno dziwić, że w dzisiejszych czasach niemal każdy producent stara się stworzyć/znaleźć własne unikalne brzmienia bębnów które staną się jedną z cech charakterystycznych jego muzyki. Jedni przekopują się w tym celu przez tony starych wosków (co samo w sobie jest niezwykle przyjemne), inni starannie dobierają poszczególne elementy akustycznego zestawu perkusyjnego a jeszcze inni sięgają po bardziej nowoczesne, cyfrowe rozwiązania. To właśnie do tej ostatniej grupy skierowane jest nowe narzędzie Native Instruments o wiele mówiącej nazwie Drumlab.
Native Instruments reklamuje Drumlab jako narzędzie do tworzenia „bionicznych” brzmień perkusji. Co to właściwie znaczy? Wyjaśniam w telegraficznym skrócie: Drumlab stosuje zaawansowane techniki warstw (Drum Layering) w celu mieszania sampli bębnów akustycznych z ich syntetycznymi odpowiednikami. Dzięki temu możemy swobodnie czerpać z najlepszych cech obu światów. Do stworzenia biblioteki brzmień akustycznych wykorzystano 38 różnorakich elementów zestawu perkusyjnego. Każdy z nich został nagrany w trzech różnych pomieszczeniach zarówno za pomocą współczesnego jak i nieco bardziej archaicznego sprzętu. Za nagrania odpowiadali Derico Watson i Kenny Barto. Zestaw brzmień elektronicznych stanowi natomiast 80 dźwięków (a może raczej warstw?) samplowanych zarówno z klasycznych automatów perkusyjnych jak i bardziej nowoczesnych urządzeń. Wszystkie zostały delikatnie zmodulowane tak by jak najlepiej łączyły się z wspomnianymi wcześniej próbkami akustycznymi. W skład biblioteki wchodzi również ponad 900 gotowych rytmów mogących posłużyć za bazę do naszych własnych kompozycji. Dodatkowo Drumlab wyposażony został w zestaw efektów dobranych specjalnie z myślą o obróbce brzmienia bębnów. Co więcej, wszystko zaprojektowano tu tak by wszystko pracowało gładko z kontrolerem Maschine.
Drumlab wymaga do działania samplera Kontakt 5 lub darmowego Kontakt 5 Player i kosztuje obecnie 99 euro. Można go nabyć na oficjalnej stronie producenta, gdzie znajdziecie również próbki brzmienia tego instrumentu.