Native Instruments zapowiedziało 12 nowych produktów, w tym Traktor Pro 3, Kontakt 6, Massive X i nowe kontrolery

Pięć miesięcy temu firma Native Instruments zapowiedziała oficjalnie, że jeszcze przed końcem roku zaprezentuje wreszcie długo wyczekiwane nowe wcielenie programu Traktor Pro i nowe kontrolery DJ-skie. Dziś ujawniła ona wreszcie pierwsze szczegóły na temat tych produktów, zapowiadając przy okazji wiele innych, nie mniej ważnych nowości.

Łącznie pokazano dziś aż dwanaście nowych produktów (więcej, jeśli liczyć oddzielnie różne warianty niektórych z nich). Większość z nich to nowe wersje znanych i lubianych kontrolerów, programów oraz wtyczek. Niestety, podczas gdy o niektórych z zapowiedzianych nowości wiadomo już właściwie wszystko, większość z tych najciekawszych nadal owiana jest aurą tajemnicy. Na szczęście na więcej szczegółów nie będziemy musieli czekać zbyt długo, gdyż większość z nowych produktów będzie miała swoją premierę w ciągu najbliższego miesiąca.

Traktor Pro 3

Na nową wersję programu Traktor Pro większość użytkowników czekała z niecierpliwością już od dłuższego czasu. Niestety, jak na razie firma Native Instruments ujawniła bardzo mało informacji na temat tego programu. Wiadomo jedynie, że będzie on miał nieco odświeżony interfejs użytkownika (chociaż z opublikowanych grafik promocyjnych wynika, że będzie on bardzo zbliżony do poprzednika), nową kategorię efektów o nazwie Mixer FX (przystosowanych do obsługi za pomocą jednego pokrętła) oraz że będzie wykorzystywał technologię Elastique 3 firmy zplane, odpowiedzialną za time-stretching odtwarzanych utworów. Przyznam szczerze, że jak na razie nowa wersja programu Traktor nie zapowiada się zbyt emocjonująco. Pozostaje więc jedynie liczyć na to, iż Native Instruments ma jeszcze w zanadrzu jakieś ciekawsze zmiany i usprawnienia. Program Traktor Pro 3 trafi do sprzedaży 18 października, a jego cena wyniesie 99 euro.

Traktor Kontrol S4 MK3 i S2 MK3

O wiele większe wrażenie robią natomiast nowe kontrolery DJ-skie, mające współpracować z programem Traktor Pro 3. Mimo iż na pierwszy rzut oka nie różnią się one zbyt mocno od poprzednich edycji, to jednak w rzeczywistości wprowadzono w nich wiele ciekawych zmian i usprawnień. Tyczy się to zwłaszcza modelu S4 MK3, wyposażonego w zmotoryzowane, haptyczne koła jog, które według zapowiedzi producenta pozwolą dosłownie wyczuć pod palcami siatki beatów, loopy i punkty cue (najprawdopodobniej za pośrednictwem delikatnych ale wyczuwalnych wibracji). Model ten zostanie też wyposażony m.in. w dwa niewielkie wyświetlacze, rozbudowany interfejs audio (najprawdopodobniej pozwalający wykorzystywać go również jako samodzielny mikser), pełnowymiarowe pitch-fadery oraz czterokanałową sekcję miksera. Model S2 MK3 będzie znacznie skromniejszy, pozbawiony wszystkich najważniejszych nowości wprowadzonych w S4 MK3. Chociaż Native Instruments nie potwierdziło tego oficjalnie, wiele wskazuje na to, iż będzie on umożliwiał współpracę z aplikacją Traktor DJ dla iOS (lub inną niezapowiedzianą jeszcze aplikacją, która ją zastąpi). Traktor Kontrol S4 MK3 trafi do sprzedaży w listopadzie, a jego cena wyniesie 899 euro. Traktor Kontrol S2 MK3 nie ma jeszcze dokładnej daty premiery, jednak wiadomo już, że będzie kosztował 299 euro.

Maschine Mikro MK3

Niemal dokładnie rok po prezentacji Maschine MK3 kontroler ten doczekał się pomniejszonej, uproszczonej wersji, noszącej nazwę Maschine Mikro MK3. Podobnie jak poprzednie modele z serii Mikro będzie to proste, kompaktowe urządzenie, pozbawione wielu elementów znanych z większego modelu, takich jak duże wyświetlacze (zastąpi je jeden, bardzo mały), potencjometry czy wbudowany interfejs audio. Wszystko wskazuje też na to, że pady będą różnić się od tych znanych z dużego MK3, jednak jak na razie producent nie ujawnił, na czym konkretnie będą polegać te różnice. Maschine Mikro MK3 trafi do sprzedaży już 18 września, w cenie 249 euro.

Klawiatury Komplete Kontrol A

W klawiaturach z serii Komplete Kontrol S firma Native Instruments zastosowała kilka ciekawych rozwiązań, które miały zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Zaprezentowana dziś nowa seria klawiatur, nosząca nazwę Komplete Kontrol A, prezentuje o wiele bardziej tradycyjne podejście do tematu. Wchodzące w jej skład modele rezygnują z charakterystycznych cech poprzedników, takich jak duże wyświetlacze, podświetlane klawisze czy dotykowe paski. Zamiast tego oferują one jeden mały wyświetlacz, prosty zestaw pokręteł i przycisków funkcyjnych oraz tradycyjne koła pitch i modulacji. Premierę tych klawiatur zapowiedziano na 23 października. Będą one dostępne w wariantach 25, 49 i 61 klawiszowych, kosztujących odpowiednio 149, 199 i 249 euro.

Klawiatura Kontrol S88 MK2

Obok nowych klawiatur z serii A zaprezentowano też odświeżoną, usprawnioną wersję modelu Kontrol S88. Podobnie jak poprzednik zostanie on wyposażony w klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym firmy Fatar z umieszczonym nad nią podświetleniem. Cechami odróżniającymi go od starszej wersji będą duże, kolorowe wyświetlacze, dodatkowe przyciski funkcyjne oraz koła pitch i modulacji. Premierę klawiatury Komplete Kontrol S88 MK2 zapowiedziano na 27 września, a jej cena wyniesie 999 euro.

Massive X, Kontakt 6 oraz Komplete 12

Zarówno syntezator Massive jak i sampler Kontakt to jedne z najpopularniejszych wirtualnych instrumentów w swoich kategoriach, dlatego też zapowiedzi ich nowych wersji wzbudziły sporo emocji wśród użytkowników. Na temat Massive X nie wiadomo jeszcze zbyt wiele oprócz tego, że będzie on miał zupełnie nowy silnik, będący w stanie lepiej wykorzystać potencjał współczesnych komputerów (warto pamiętać, że pierwszy Massive ma już ponad 10 lat na karku) a także nowe filtry, nowe wbudowane efekty i inne dodatki. Premierę tego syntezatora zapowiedziano dopiero na luty 2019 roku, więc zapewne minie jeszcze przynajmniej kilka miesięcy zanim Native Instruments zdradzi więcej szczegółów na jego temat. Nieco więcej wiadomo natomiast o samplerze Kontakt 6, który przyniesie ze sobą przede wszystkim nowe narzędzia skierowane do twórców bibliotek brzmieniowych (zarówno tych robiących to komercyjnie, jak i wyłącznie na własny użytek), pozwalające im łatwiej i szybciej tworzyć bardziej rozbudowane samplowane instrumenty. Zapowiedziano też, że kolekcja podstawowych bibliotek sprzedawanych w zestawie z samplerem powiększy się o trzy nowe pozycje: Analog Dreams, Ethereal Earth i Hybrid Keys. Kontakt 6 trafi do sprzedaży 1 października, równolegle z pakietem Komplete 12 w którym oprócz dwóch wspomnianych instrumentów (Massive X dołączy oczywiście później) znajdziemy również pokaźną kolekcję nieco starszych produktów firmy Native Instruments.

Sounds.com, The Loop Loft i MetaPop

Ostatnimi z zaprezentowanych dziś nowości są odświeżone wersje trzech serwisów internetowych należących do Native Instruments. Pierwszym z nich jest Sounds.com – usługa umożliwiająca dostęp do ogromnego katalogu sampli w zamian za stosunkowo niewielką opłatę wynoszącą 9,99 euro miesięcznie. The Loop Loft to bardziej konwencjonalny sklep internetowy, w którym znajdziemy różnego rodzaju paczki sampli stworzone przez artystów współpracujących z Native Instruments. MetaPop jest natomiast czymś w rodzaju serwisu społecznościowego dla muzyków, pozwalającego im prezentować swoją twórczość, szukać chętnych do współpracy i brać udział w różnego rodzaju muzycznych konkursach. Podczas gdy pierwszy z wspomnianych serwisów to autorski projekt Native Instruments, dwa pozostałe funkcjonują już od dłuższego czasu i zostały wykupione przez nią stosunkowo niedawno.