Nanoloop – muzyczna aplikacja z Game Boya powraca jako sprzętowy groovebox

Oryginalny Nanoloop trafił do sprzedaży w 1999 roku i miał postać kartridża dla konsoli Game Boy, pozwalającego przekształcić ją w niewielkie przenośne narzędzie do tworzenia muzyki elektronicznej. Od tamtego czasu na rynek trafiły trzy wersje tego urządzenia (dwie współpracujące z pierwszym Game Boy’em i jedna dla modelu Advance) oraz inspirowana nim aplikacja dla iOS i Androida. Niedawno w serwisie Kickstarter ruszyła zbiórka funduszy na rozpoczęcie produkcji nowego przedstawiciela tej serii, tym razem mającego postać w pełni autonomicznego urządzenia.

Nowy Nanoloop ma być niewielkim, wręcz kieszonkowym grooveboxem, obsługiwanym za pomocą joysticka i czterech przycisków. Na środku urządzenia znajdzie się zaś niewielki wyświetlacz LED oraz siatka diod sygnalizacyjnych, wykorzystywana m.in. do wizualizacji sekwencera. Na wyposażeniu urządzenia znajdziemy cztery różne syntezatory (polifoniczny FM, monofoniczny FM, monofoniczny z analogowym filtrem oraz generator szumów, mogący również pełnić rolę prostego syntezatora perkusyjnego) oraz prosty sekwencer. Nanoloop będzie też mógł komunikować się z innymi urządzeniami obsługującymi standardy MIDI lub CV, wykorzystując w tym celu złącza 3,5 mm. Poniższe nagranie prezentuje prototypowy egzemplarz urządzenia w akcji (finalna wersja będzie posiadała obudowę, dostępną w kilku różnych wariantach kolorystycznych).

Nanoloop znajduje się obecnie na etapie zbiórki funduszy za pośrednictwem platformy finansowania społecznościowego Kickstarter. W chwili, gdy pisze te słowa, projekt ten zdołał już zebrać prawie czterokrotnie więcej, niż potrzeba na jego realizację. Ceny Nanoloop dla zamówień przedpremierowych zaczynają się od 97 euro za sztukę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze egzemplarze trafią do nabywców już w sierpniu tego roku. Więcej informacji na temat Nanoloop znajdziecie na oficjalnej stronie projektu w serwisie Kickstarter.