NAMM 2020: Novation prezentuje Launchpad Pro MK3

Launchpad to jedna z najpopularniejszych serii kontrolerów służących do sterowania programem Ableton Live. Wprowadzony na rynek w 2015 roku model Launchpad Pro był pierwszym urządzeniem z tej rodziny wyposażonym w pady rozpoznające siłę uderzenia i nacisku. Dziś zapowiedziano oficjalnie jego nową, odświeżoną i mocno usprawnioną wersję.

Nowa generacja Launchpada Pro (określana przez producenta jako MK3, choć przyznam szczerze, że nie przypominam sobie by kiedykolwiek oficjalnie zaprezentowali oni model MK2) już na pierwszy rzut oka dość wyraźnie różni się od oryginału. Charakterystyczne małe okrągłe przyciski umieszczone wokół siatki padów zostały w niej zastąpione dużymi prostokątnymi przyciskami. Na dole urządzenia umieszczono też dodatkowy rząd przycisków, służących do zatrzymywania poszczególnych ścieżek w programie Ableton Live. Zwiększono również funkcjonalność przycisków znajdujących się po prawej stronie – podczas gdy w starszym modelu służyły one wyłącznie do odpalania scen w programie Ableton Live, w nowym dają one też dostęp do różnych dodatkowych funkcji jeśli wciśniemy je w połączeniu z przyciskiem Shift.

Mimo iż nowy Launchpad Pro projektowany był przede wszystkim z myślą o sterowaniu programem Ableton Live, to jednak podobnie jak jego poprzednik będzie on mógł też działać w trybie standalone, bez podłączenia do komputera. Dzięki temu będziemy mogli kontrolować za jego pomocą dowolne inne urządzenia kompatybilne ze standardem MIDI. W trybie tym będziemy też mogli skorzystać z jednej z najfajniejszych nowości wprowadzonych w tym modelu – wbudowanego czterościeżkowego sekwencera.

Launchpad Pro MK3 będzie też oferował użytkownikom możliwość tworzenia własnych trybów działania za pomocą prostego i intuicyjnego edytora działającego w przeglądarce internetowej. W pamięci urządzenia będzie można zapisać osiem takich profili, które następnie będziemy mogli wykorzystać do sterowania zarówno sprzętem jak i oprogramowaniem.

Nowy Launchpad Pro powinien trafić do sprzedaży już niebawem. Jego cena wyniesie 349,99 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Novation.