NAMM 2020: Nektar prezentuje kontroler AURA

Firma Nektar znana jest przede wszystkim z produkcji różnego rodzaju klawiatur sterujących. Podczas tegorocznej edycji targów NAMM zaprezentowała ona jednak produkt z nieco innej kategorii – kontroler AURA, wyraźnie inspirowany takimi seriami jak MPC i Maschine.

Podstawowym zadaniem kontrolera AURA jest obsługa dołączonego do niego oprogramowania Nektarine 2.0, pełniącego rolę pośrednika pomiędzy tym urządzeniem i wtyczkami VST lub AU. Za jego pomocą możemy więc przeglądać i uruchamiać wirtualne instrumenty i efekty, a następnie sterować nimi korzystając z padów, potencjometrów i przycisków znajdujących się na wyposażeniu kontrolera.

Nektarine 2.0 może działać jako samodzielny program lub wtyczka uruchamiana wewnątrz naszego ulubionego DAW. W tym drugim przypadku istnieje też możliwość sterowania za pomocą kontrolera podstawowymi funkcjami programu, takimi jak sekcja transportu czy mikser. AURA będzie posiadać gotowe mapowania dla takich aplikacji jak Ableton Live, Bitwig Studio, Cubase, Digital Performer, Garageband, Logic, Nuendo, Reaper, Reason, Studio One czy Sonar/Cakewalk.

Na wyposażeniu kontrolera znajdziemy też wbudowany sekwencer krokowy, który będzie można wykorzystać zarówno do sterowania oprogramowaniem jak i sprzętowymi instrumentami i efektami obsługującymi standard MIDI. Do komunikacji z innymi urządzeniami AURA będzie wykorzystywać złącza USB oraz 5-pinowe złącza MIDI.

Kontroler AURA trafi do sprzedaży w marcu 2020 roku, zaś cena sugerowana przez producenta wyniesie 349,99 euro. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Nektar.