NAMM 2019: Pocket Operator Modular – nowe syntezatory od Teenage Engineering

Firma Teenage Engineering znana jest z produkcji nietypowych elektronicznych instrumentów muzycznych, takich jak przypominający pilot od telewizora wszechstronny groovebox OP-Z czy kompaktowe syntezatory Pocket Operators. Ta ostatnia seria powiększyła się właśnie o nowe modularne modele.

Pierwszy z dwóch nowych syntezatorów firmy Teenage Engineering, widoczny na zdjęciu powyżej, nosi nazwę Pocket Operator Modular 170. Jest to niewielki monofoniczny analogowy syntezator modularny wyposażony w 9 modułów, w tym własny sekwencer oraz panel dotykowy mogący pełnić rolę klawiatury sterującej. Jego cena wynosi 399 euro.

Drugim z zaprezentowanych modeli jest Pocket Operator Modular 400 – wyposażony w 16 modułów, w tym własny sekwencer, i kosztujący 549 euro. Model ten nie posiada wbudowanego kontrolera, jednak można do niego dokupić dodatkowy sekwencer/panel dotykowy, przypominający ten z modelu 170, noszący nazwę Pocket Operator Modular 16, kosztujący 159 euro. Urządzenie to można zresztą wykorzystać także do kontrolowania innych syntezatorów sterowanych napięciem (CV/Gate).

Syntezatory Pocket Operator Modular sprzedawane są w postaci zestawów do samodzielnego montażu. W pudełku z każdym z nich oprócz elementów elektronicznych znajdziemy też płaski kawałek metalu, który trzeba zgiąć w określonych miejscach zgodnie z instrukcją, by uformować z niego obudowę. Podobnie jak wszystkie pozostałe syntezatory z serii Pocket Operator, nowe modularne modele mogą być zasilane bateriami. W niedalekiej przyszłości firma Teenage Engineering planuje też wprowadzić do sprzedaży pojedyncze moduły, które będzie można wykorzystać zarówno do modyfikowania syntezatorów z serii Pocket Operator Modular jak i jako dodatki do modularnych syntezatorów typu Eurorack (co jednak będzie wymagało od użytkownika przygotowania własnego panelu przedniego, gdyż te dołączone do zestawu będą zbyt małe, by zamontować je w standardowej obudowie tego formatu).

Więcej informacji na temat modularnych syntezatorów z serii Pocket Operator Modular znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej firmy Teenage Engineering, gdzie można je też zamówić.