NAMM 2019 – najciekawsze nowości

NAMM to jedne z najważniejszych i największych na świecie targów przemysłu muzycznego. To właśnie w trakcie ich trwania (a coraz częściej także na kilka dni przed ich rozpoczęciem) wielu producentów sprzętu i oprogramowania po raz pierwszy prezentuje swoje najnowsze wynalazki. Tegoroczna edycja również przyniosła ze sobą wiele interesujących nowości, w tym kilka naprawdę przyjemnych niespodzianek. W poniższych artykule znajdziecie subiektywny przegląd najciekawszych z nich.

Akai Force

Akai Force to autonomiczna stacja robocza służąca do tworzenia i wykonywania muzyki elektronicznej na żywo bez pomocy komputera. Na jej wyposażeniu znajdziemy m.in. siatkę 64 dużych padów z kolorowym podświetleniem, osiem pokręteł rozpoznających dotyk, siedmiocalowy ekran dotykowy, wbudowane interfejsy audio, MIDI i CV/Gate oraz 16 GB wbudowanej pamięci z opcją rozszerzenia jej za pomocą kart SD, nośników USB lub dysków twardych 2,5 cala. Za działanie całości odpowiada nowe autorskie oprogramowanie firmy Akai, które jednak pod wieloma względami bardzo przypomina popularny program Ableton Live. Akai Force trafi do sprzedaży w lutym 2019 roku, a cena sugerowana przez producenta wyniesie 1499 USD. Więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziecie tutaj.

Denon DJ Prime 4

Prime 4 to kolejny po wypuszczonym dwa lata temu MCX8000 odtwarzacz All-In-One firmy Denon DJ, mogący jednocześnie pełnić rolę kontrolera dla programu Serato DJ Pro. Najważniejszą cechą wyróżniającą go na tle poprzednika (a także większości konkurentów) jest możliwość korzystania z aż czterech wirtualnych odtwarzaczy bez konieczności podłączania go do komputera. Duży dotykowy wyświetlacz umieszczony bezpośrednio nad sekcją miksera (MCX8000 miał dwa mniejsze, umieszczone nad sekcjami odtwarzaczy i nie rozpoznające dotyku) oraz bardziej rozbudowany interfejs audio również stanowią zmiany na korzyść nowego modelu. Prime 4 trafi do sprzedaży w marcu 2019 roku, a cena sugerowana przez producenta wyniesie 1699 USD. Więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj.

Korg Volca Modular i Minilogue xd

Podczas tegorocznej edycji targów NAMM firma Korg zaprezentowała całkiem sporo nowych produktów, jednak na szczególną uwagę zasługują dwa z nich. Pierwszy to Volca Modular – kompaktowy semi-modularny syntezator analogowy skierowany przede wszystkim do osób chcących rozpocząć swoją przygodę z instrumentami tego typu bez wydawania majątku na „pełnowymiarowy” syntezator modularny. Drugą godną uwagi nowością jest natomiast Minilogue xd – odświeżona i usprawniona wersja popularnego syntezatora analogowego, przekształcona w analogowo-cyfrową hybrydę dzięki dodatkom w postaci cyfrowych oscylatorów, efektów i generatora szumu. Volca Modular trafi do sprzedaży na początku 2019 roku i będzie kosztować 199,99 USD. Minilogue xd trafi do sprzedaży pod koniec zimy, a jego cena wyniesie 649,99 USD.

Teenage Engineering Pocket Operator Modular

Pocket Operator Modular to kolejna ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych rozpoczęciem przygody z syntezatorami modularnymi, bądź powiększeniem swojej kolekcji instrumentów tego typu. W skład tej nowej serii wchodzą obecnie dwa zestawy do samodzielnego montażu, kosztujące 399 i 549 euro, z których można zbudować kompaktowe syntezatory modularne, wyposażone odpowiednio w 9 i 16 modułów. Wprawdzie żaden z nich nie oferuje tak dobrego stosunku ceny do możliwości, jak wspomniany wcześniej Volca Modular, jednak nadrabiają one ciekawym designem oraz możliwością modyfikowania ich za pomocą nowych modułów, które mają trafić do sprzedaży w niedalekiej przyszłości. Na ich korzyść przemawia też to, iż wchodzące w ich skład moduły można (po niewielkich przeróbkach) wykorzystać także w syntezatorach typu Eurorack.

Thud Rumble Invader

Mimo iż pierwsze informacje na temat projektu Invader – turntablistycznego battle-mixera z wbudowanym komputerem z systemem Windows 10 – pojawiły się w sieci już kilka lat temu, finalna wersja tego urządzenia została zaprezentowana dopiero podczas tegorocznych targów NAMM. Ujawniono też, że mikser trafi do sprzedaży jesienią tego roku, jednak będzie dostępny w ograniczonych ilościach. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie wyniesie jego cena.

Reloop RP-8000 MK2 i Elite

Nowe narzędzia skierowane do turntablistów zaprezentowała też w tym roku niemiecka firma Reloop. Oprócz odświeżonej i usprawnionej edycji RP-8000, czyli hybrydy gramofonu i DJ-skiego kontrolera MIDI, zaprezentowała ona też Elite – nowy mikser zaprojektowany z myślą o współpracy z Serato DJ Pro. Mikser Elite trafi do sprzedaży w marcu, a cena sugerowana przez producenta wyniesie 1300 USD. W zestawie z urządzeniem otrzymamy też program Serato DJ Pro z rozszerzeniem DVS, dwie płyty z kodem czasowym oraz trzymiesięczną subskrypcję premium w serwisie BPM Supreme. RP-8000 Mk2 powinien trafić do sprzedaży jeszcze w styczniu, w cenie 699 USD.

Elektron Model: Samples

Firma Elektron znana jest z produkcji rozbudowany sprzętowych narzędzi do tworzenia i wykonywania na żywo muzyki elektronicznej, takich jak Octatrack czy Digitakt. Jej najnowszy produkt, Model: Samples, to kompaktowy sampler z wbudowanym sekwencerem. Urządzenie to jest znacznie prostsze niż inne podobne produkty z jej katalogu, co jednak przekłada się na niższą cenę, mniejsze gabaryty i większą przystępność dla nowych użytkowników. Jak twierdzą sami twórcy, Model: Samples łączy w sobie wszystkie najlepsze elementy swoich poprzedników, podając je jednak w kompaktowej, lekkiej i bardziej przyjaznej w obsłudze formie. Do sprzedaży trafi on w lutym bieżącego roku, a jego cena wyniesie 449 USD.

Arturia MicroFreak

MicroFreak to kolejny kompaktowy syntezator w ofercie francuskiej firmy Arturia. W odróżnieniu od swoich analogowych poprzedników, takich jak MicroBrute i MiniBrute, jest to instrument hybrydowy, łączący cyfrowe oscylatory (których do wyboru mamy aż jedenaście rodzajów) z analogowymi filtrami. Na jego wyposażeniu znajdziemy też m.in. dwa różne generatory obwiedni (standardowy ADSR oraz tzw. Cycling Envelope), LFO, arpeggiator, sekwencer (z kilkoma opcjami pozwalającymi wprowadzić mniej lub bardziej losowe zmiany w zaprogramowanej sekwencji) oraz interfejsy MIDI i CV/Gate. MicroFreak trafi do sprzedaży wiosną tego roku, a jego cena wyniesie 299 euro.

Behringer Crave

Początkowo wydawało się, że firma Behringer ograniczy swoją obecność na tegorocznej edycji targów NAMM do prezentacji różnego rodzaju budżetowych „klonów” klasycznych syntezatorów i automatów perkusyjnych. Tymczasem okazało się, że oprócz tego miała ona w zapasie także jedną dodatkową niespodziankę – syntezator Crave. Nie jest to wprawdzie w 100% nowa konstrukcja, lecz raczej zlepek pomysłów zaczerpniętych z innych popularnych instrumentów (m.in. Prophet 5 i Minimooga), co dla wielu osób może jednak okazać się nawet bardziej interesujące. Niestety, jak na razie firma nie ujawniła jeszcze żadnych szczegółów na temat planowanej daty premiery tego instrumentu. Wiadomo jednak, że będzie on kosztował 199 USD.