NAMM 2019: Akai MPK Road 88 – klawiatura sterująca z mechanizmem młoteczkowym

Firma Akai Professional wywołała ostatnio wokół siebie sporo zamieszania swoją nową stacją roboczą Force – zaprojektowaną z myślą o tworzeniu i wykonywaniu muzyki elektronicznej na żywo bez pomocy komputera. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna przygotowana przez nią nowość. Podczas tegorocznej edycji targów NAMM zaprezentuje ona również nową klawiaturę sterującą MPK Road 88, zaprojektowaną z myślą o koncertujących klawiszowcach.

MPK Road 88 to dość prosta, minimalistyczna klawiatura, wyposażona w 88 klawiszy z mechanizmem młoteczkowym (co ciekawe, jest to autorska konstrukcja Akai, nosząca nazwę Model-A, a nie jeden z mechanizmów firmy Fatar, wykorzystywany najczęściej przez innych producentów klawiatur sterujących) i funkcją aftertouch. Na jej górnym panelu znajdziemy jedynie sześć przycisków funkcyjnych, pojedyncze pokrętło oraz koła pitch i modulacji, co wypada bardzo skromnie, zwłaszcza na tle starszego MPK 88, wyposażonego w pełen zestaw pokręteł, suwaków i padów (wydawać by się mogło, że Akai zrezygnowało z wszystkich dodatków by „odchudzić” nową klawiaturę i uczynić ją łatwiejszą w transporcie, jednak według danych ze strony producenta oba modele mają te same wymiary i wagę). Całkiem ciekawie prezentuje się natomiast dostępny zestaw złączy. Oprócz wejścia na pedał sustain, dwóch wejść na pedały ekspresji i pary standardowych złączy MIDI (komunikaty MIDI mogą być też oczywiście wysyłane przez USB) znajdziemy tu też wbudowany czterokanałowy interfejs audio USB. Tym, co naprawdę wyróżnia MPK Road 88 na tle innych podobnych klawiatur, jest jednak obudowa stanowiąca jednocześnie zamykany kufer transportowy.

Klawiatura MPK Road 88 trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2019 roku. Cena sugerowana przez producenta będzie wynosić 899 USD. W zestawie z kontrolerem otrzymamy też wtyczkę VIP 3.0 oraz trzy wirtualne instrumenty od Air Music Tech (DB-33, Velvet i Mini Grand). Więcej informacji na jej temat znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.