NAMM 2019: Akai Force – autonomiczna stacja robocza do tworzenia i wykonywania muzyki elektronicznej na żywo

Na początku roku do sieci wyciekły nieoficjalne zdjęcia prototypowego urządzenia firmy Akai Professional, noszącego roboczą nazwę APC Live. Dziś ujawniono wreszcie więcej szczegółów na temat tego produktu, który ostatecznie będzie nosić nazwę Force.

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami Force będzie w pełni autonomiczną stacją roboczą zaprojektowaną z myślą o tworzeniu i wykonywaniu muzyki elektronicznej na żywo bez użycia komputera. Na jej wyposażeniu znajdziemy m.in. siatkę 64 dużych padów z kolorowym podświetleniem, osiem pokręteł rozpoznających dotyk, siedmiocalowy ekran dotykowy, wbudowane interfejsy audio, MIDI i CV/Gate oraz 16 GB wbudowanej pamięci z opcją rozszerzenia jej za pomocą kart SD, nośników USB lub dysków twardych 2,5 cala.

Niestety, wbrew temu co sugerowały niektóre plotki i nieoficjalne zapowiedzi, Force nie będzie posiadać wbudowanego programu Ableton Live (będzie go jednak można wykorzystać do sterowania tym programem, ale dopiero po aktualizacji firmware’u zapowiedzianej na marzec). Urządzenie to będzie działać pod kontrolą autorskiego oprogramowania firmy Akai, które jednak pod wieloma względami będzie przypominać wspomniany wcześniej popularny DAW. Będzie ono też wspierać Ableton Link, co umożliwi zdalną synchronizację nie tylko z Live’em, ale też wieloma innymi muzycznymi programami i aplikacjami (w tym m.in. Traktor Pro 3, Serato DJ, Bitwig Studio i Reason). Poniższe nagranie pokazuje dość szczegółowo możliwości urządzenia.

Akai Force trafi do sprzedaży w lutym 2019 roku, a cena sugerowana przez producenta wyniesie 1499 USD. Więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.