Rok 2020 był sporym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Kryzys wywołany pandemią COVID-19 dotknął też w pewnym stopniu producentów sprzętu muzycznego. W efekcie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na rynek trafiło znacznie mniej interesujących nowości niż w latach poprzednich. Na szczęście niektóre firmy zdecydowały się mimo wszystko wypuścić planowane na ten rok produkty. Poniżej znajdziecie subiektywny przegląd najciekawszych z nich.
Polyend Tracker
Na przełomie lat 80 i 90 jednym z najpopularniejszych rodzajów narzędzi do tworzenia muzyki za pomocą komputera były tzw. Trackery. Działanie programów tego typu najczęściej opierało się o zestaw kolumn z wierszami reprezentującymi poszczególne kroki sekwencera, w które wpisywało się wartości określające parametry dźwięków (wysokość, głośność etc.). Tracker firmy Polyend to autonomiczna stacja robocza naśladująca sposób obsługi oprogramowania tego typu, jednak łącząca go z bardziej nowoczesnymi elementami.
Maschine+
Już w 2009 roku, gdy na rynek trafiła pierwsza edycja kontrolera Maschine, wiele osób liczyło na to, że w niedalekiej przyszłości pojawi się wariant tego urządzenia mogący działać bez podłączenia do komputera. Na spełnienie tych oczekiwań przyszło nam jednak czekać aż jedenaście lat. Dopiero w 2020 roku Native Instruments zdecydowało się wprowadzić na rynek pierwszą w pełni autonomiczną wersję Maschine, noszącą nazwę Maschine+.
MPC Live II
Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat firma Akai wypuściła na rynek wiele różnych wariantów stacji roboczych MPC. Aż dziw bierze, że nie znalazł się wśród nich żaden model z wbudowanymi głośnikami. Lukę tę wypełniło dopiero wprowadzone na rynek w ubiegłym roku MPC Live II. Ta stosunkowo niewielka, przenośna stacja robocza to prawdopodobnie jedyne urządzenie tego typu, na którym można pracować bez konieczności podłączania dodatkowych akcesoriów, takich jak głośniki czy słuchawki.
Arturia KeyStep Pro
W 2016 roku francuska firma Arturia wprowadziła na rynek KeyStep – minimalistyczną kompaktową klawiaturę sterującą z wbudowanym sekwencerem. Cztery lata później doczekaliśmy się nowej, znacznie bardziej rozbudowanej wersji tego urządzenia. KeyStep Pro to naprawdę wszechstronne narzędzie, skierowane przede wszystkim do osób, które podczas pracy w studio lub występów na żywo korzystają zarówno z komputera jak i sprzętowych syntezatorów i innych elektronicznych instrumentów muzycznych.
Launchpad Pro MK3
Launchpad Pro MK3 to nowa wersja jednego z najbardziej rozpoznawalnych kontrolerów dla programu Ableton Live. Wprawdzie nie przyniosła ona ze sobą żadnych rewolucyjnych zmian czy zaskakujących nowości, jednak wprowadzone w niej usprawnienia wystarczą, by zapewnić jej miano jednego z najlepszych kontrolerów w swojej kategorii.
Pioneer DJ DJM-V10
Pioneer był w 2020 roku jedną z najaktywniejszych firm z szeroko pojętej branży DJ-skiej, wypuszczając na rynek zaskakująco dużo produktów z różnych kategorii. Jednym z najciekawszych z nich był rozbudowany sześciokanałowy mikser DJM-V10. Model ten skierowany jest przede wszystkim do DJ-ów grających muzykę klubową i lubiących długie, skomplikowane miksy, w których nakłada się na siebie fragmenty wielu różnych utworów obrabiane za pomocą EQ i filtrów. DJM-V10 posiada też alternatywny wariant, DJM-V10-LF, posiadający wydłużone line-fadery kosztem braku crossfadera.
Denon DJ Prime GO
Na przestrzeni ostatnich lat wiele różnych firm próbowało wprowadzić na rynek przenośne odtwarzacze DJ-skie typu All-In-One mogące pracować na wbudowanym akumulatorze. W większości wypadków efekt był jednak niezbyt zadowalający. Prime GO firmy Denon DJ również nie jest urządzeniem idealnym, ale bliżej mu do tego niż większości poprzedników.