Musoneo przedstawia: LaunchSync i Launch Control XL

LaunchsyncFirmie Novation w ciągu kilku ostatnich lat udało się stworzyć ciekawy „ekosystem” urządzeń zapewniających pełną kontrolę nad programem Ableton Live. Kontrolery z serii Launchpad zarządzają w nim odpalaniem klipów, Launch Control i Launch Control XL sterują mikserem i parametrami wtyczek a klawiatury Launchkey obsługują wirtualne instrumenty. Niestety, im więcej urządzeń wchodzi w skład naszego setupu, tym trudniej jest jednocześnie zapanować nad nimi wszystkimi.

Jednym z najczęstszych problemów osób korzystających z kilku kontrolerów z rodziny Launch był fakt, że wykorzystując je w domyślny sposób trzeba było cały czas pilnować tego, w którym miejscu naszego Live Setu znajdują się obecnie kolorowe ramki odzwierciedlające zakres działania poszczególnych kontrolerów w programie Ableton Live. O ile w przypadku pracy z małymi projektami nie stanowi to zbyt wielkiego problemu, to już przy większych przedsięwzięciach łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Pod koniec zeszłego roku firma Isotonik we współpracy z Novation przygotowała ciekawe rozwiązanie tego problemu w postaci Launchsync – narzędzia umożliwiającego automatyczną synchronizację kontrolerów z serii Launch (i nie tylko, bo na liście kompatybilnych urządzeń znalazły się między innymi Push i APC 40). Niedawno rozwiązanie te wziął na warsztat Maciej Polański z serwisu Musoneo, który przygotował rozbudowaną prezentację wspomnianego narzędzia.

Wtyczka Launchsync dostepna jest do pobrania za darmo na oficjalnej stronie producenta. Do poprawnego działania wymaga ona programu Ableton Live z rozszerzeniem Max for Live. Przy okazji polecam też rzucić okiem na prezentację kontrolera Launch Control XL, o której wspominał Maciej w piątej minucie nagrania.