Firma Music Computing od ponad dekady zajmuje się produkcją rozmaitych stacji roboczych dla artystów tworzących muzykę elektroniczną. Większość ich dotychczasowych projektów składała się z komputera i klawiatury sterującej zamkniętych w jednej obudowie, czasami wzbogaconych o jakieś dodatkowe elementy. Ich najnowsze dzieło noszące nazwę NARU odbiega jednak od tej koncepcji, podążając przy tym w dość nieoczekiwanym kierunku.
Mówiąc krótko: NARU to po prostu duży i nieporęczny komputer z przyśrubowanymi na stałe trzema kontrolerami prezentującymi średnią bądź niższą półkę cenową: KMI QuNexus, Akai APC Mini i LPD 8. Tyle. W standardowej wersji urządzenia znajdziemy procesor Intel i7 Quad-Core (4.0GHz), 32GB pamięci RAM, 1TB hybrydowy dysk twardy (SSD/HD), nagrywarkę DVD/CD, dwa wyjścia wideo, pełnowymiarowy slot PCI, 10-calowy ekran dotykowy z funkcją multitouch oraz bliżej niezidentyfikowany interface audio z serii Presonus Audiobox. Wszystko pracuje zaś pod kontrolą systemu Windows 7 Professional. W pamięci urządzenia znajdziemy też gotową bibliotekę brzmień i wtyczek, jednak wszystko wskazuje na to, że wykorzystany w prezentacji program Ableton Live trzeba zakupić oddzielnie.
Co ciekawe producent przewidział również, że część spośród potencjalnych klientów posiada już laptopy, które w zupełności wystarczają im do produkcji muzyki. To właśnie z myślą o nich przygotowana została alternatywna wersja urządzenia, nosząca nazwę NARU Laptop. Z powyższego zestawu wbudowanych elementów pozostawia ona jedynie kontrolery, interface audio i nagrywarkę DVD/CD. W miejscu wyświetlacza znajdziemy zaś podstawkę pod laptop. Mówiąc prościej: wersja alternatywna to po prostu duży i nieporęczny interface audio z przyśrubowanymi na stałę kontrolerami.
Naprawdę trudno jest stwierdzić, do kogo kierowane są powyższe urządzenia. Twórcy twierdzą jednak, że oba projekty są wynikiem wnikliwych badań rynku, a biorąc pod uwagę fakt iż utrzymują się oni w branży już od 15 lat można podejrzewać, że i tym razem wiedzą co robią. Tak czy inaczej, pozostaje im życzyć szczęścia. Odrobina szczęścia nigdy nie zaszkodzi.
Ceny podstawowych wersji obu urządzeń wynoszą odpowiednio $4,999 i $2,499. Za odpowiednią dopłatą można natomiast zamówić wersje specjalne, pokryte skórą lub cekinami. Więcej informacji na ich temat znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Music Computing.